• Annica med A 03 och L 05

    Hur fixar ni det?

    Jag har nu läst två veckor av min universitetskurs (fristående A-nivå) och är helt chockad över mängden litteratur (300-400 sidor som ska läsas per dag), antalet seminarier (var tionde dag, med 15 uppgifter till) och grupparbeten, en uppsats (10 sidor) och en 15 p-tenta (inom 2 månader). Hade verkligen inte räknat med att det skulle vara så här mycket arbete! Jag har tidigare (för 10-15 år sedan) läst 4 år på universitet, men antingen har jag glömt bort hur tufft det var, eller så var det mycket lättare kurser. Vi har dessutom lektioner ca 10 timmar per vecka på den här kursen.

    Jag funderar allvarligt talat på att hoppa av och försöka hitta ett jobb istället, för jag tilltalas inte av att plugga kväll/natt/helg längre och även om jag pallar just nu så kan jag inte se mig själv göra detta hela hösten. Jag är jämt frustrerad och har dåligt samvete för antingen barnen eller studierna. Har ungarna på dagis 6,5 timmar per dag och det ger jag inte avkall på, vill inte hämta dem senare än så (min egen prioritering), och det är jag som har hela ansvaret för hämta/lämna då maken pendlar till annan stad och har långa dagar.

    Hur mycket litteratur och hur många seminarier mm har ni andra som läser A-kurser på heltid? Jag tror nog att man klarar detta om man sitter 8-17 varje dag, och det är ju inget jag kan klaga på, för heltidsstudier ska ju motsvara "heltidsarbete". Å andra sidan har jag hört många andra som läst andra ämnen och fixat det med barnen lite på dagis och ändå klarat allt, så jag börjat fundera om jag är oerhört korkad som inte hinner med, eller om det bara är en tuff kurs.

  • Svar på tråden Hur fixar ni det?
  • wildrose71

    Jösses det var saftigt! Vad läser du för något? Jag har aldrig hört talas om att någon har så extremt mycket på en så kort kurs. 2 månader? Är det någon specialkurs eller nåt? Vanligen brukar de ligga på 5 eller 10 veckor. Men du har kanske gått de två första nu?

  • Annica med A 03 och L 05

    Hej! Jag läser medie- och kommunikationsvetenskap och det här är första delkursen på 15 poäng (enligt nya systemet). Den slutar den 1/11 med tenta. Efter det har vi två 7,5 poängskurser kvar innan terminen är slut.

  • wildrose71

    Intressant! Men det hjälper kanske inte hur intressant det än är om det är så mycket. Det du får fråga dig är om du klarar att bita ihop och få till allt och hoppas att följande kurser är lite lugnare. Jag har haft några tuffa kurser men inte så grymma. Det du kan tänka på är att du kanske inte behöver all litteratur. Gå gärna och prata med ansvariga också eller studievägledare, de kan ha bra tips och förslag och är ofta bra att prata med.

    Hoppas det kan ordna sig!

  • NickiA

    Jag undrar också vad du läser för något när du säger att du måste läsa 300-400 sidor/dag! Det skulle innebära att du måste läsa 1500-2000 sidor/vecka och ca 15000-20000 sidor för den där kursen. Låter absolut inte normalt! Är du säker på att du inte har börjat läsa all referenslitteratur också?

  • wildrose71

    Hmm, jag är för trött tror jag. Ja 20000 sidor låter otroligt :)

  • Annica med A 03 och L 05

    Hej!

    Oj då, jag har räknat igen och jag har räknat fel. Tur att jag inte läser ekonomi... Hela litteraturen är på 7000 sidor ca och jag ser att vi inte kommer att läsa så många sidor som vi gör nu längre fram. Då är det mer uppsatser och tentan såklart. Förra veckan hade vi 2 dagar på oss att jobba av en bok på 400 sidor... och nu har vi ytterligare 400-500 sidor tills på onsdag (på engelska), så jag är nog mitt inne i "chockfasen". Referenslitteraturen har jag inte beblandat mig med. :)

    Sorry misstaget (pinsamt!) med antalet sidor, men jag tycker ändå att det är svårt att hinna med när man har lektioner 2 timmar per dag och barnen 6 timmar per dag på dagis. Kanske ligger problemet mer i mina egna förväntningar om HUR NOGA man ska ha läst det hela? Jag har värsta pluggona i min grupp som jobbar med uppgifterna 15 timmar per helg och har värsta utläggningarna på lektionerna, men så har de inga barn heller och hur mycket fritid som helst. Jag kanske "överarbetar" allt och behöver lite tid för att komma i balans med hur lång tid man ska ägna åt varje uppgift och varje kapitel. Just nu lägger jag ner massvis med tid bara till att förstå all text och memorera. En kurs i studieteknik kanske skulle göra gott.

  • wildrose71

    En kurs i studieteknink brukar vara ett bra drag! Alternativt en bok om det hela. Vet att många högskolor och universitet har föreläsning med någon specialist på området i början av terminerna, kolla upp det.

    7000 låter även det grymt mycket! Men hav förtröstan :) Som du skriver så blir det mindre och att lära sig läsa på nytt sätt tar lite tid. Mycket handlar om lästekniken, man ska komma bort ifrån det mer skönlitterära sättet att läsa *suck*

  • sakoline

    Jag tror du kommer in i det. Klart det finns tuffa kurser, men antingen lugnar det sig eller så har du vant dig efter den första delkursen hur jävligt det än är. Det är intensivt men tänk hur vass din hjärna blir!

  • jannej

    Ta och utgå från vad som står i studiehandledningen, där ska det framgå vad de förväntar sig att du skall kunna och se till att gå på alla lektioner/föreläsningar du kan. Sedan tar du och läser på de områden som tas upp på lektionerna, i studiehandledningen och i uppgifterna du ska göra, ett annat tips är att kolla vad som tas upp i gamla tentor. Ofta så behöver man inte läsa hela boken utan i regel behöver man bara läsa igenom ett/ett par kapitel så är boken på 500 sidor så kankse man bara behöver läsa 100 - 200 sidor.

    Sedan gäller det att man lär sig se vad som är viktigt, man kan skumläsa igenom litteraturen och sedan mer noggrant de områden som man ska kunna, men ska man läsa igenom allt väldigt grundligt så tar det ju evigheter så det är något jag aldrig gör. Istället så får man försöka se i innehållsförteckningen i boken vilka delar av boken som berör just det man ska lära sig, nu kanske det inte är så lätt om man måste läsa typ romaner osv men ska man läsa tex ekonomi osv så brukar det gå att ganska snabbt se vilka delar man ska läsa på

Svar på tråden Hur fixar ni det?