• 68an

    Någon som har Takykardi och/eller Bradykardi?

    Har du erfarenhet av det så berätta gärna!

  • Svar på tråden Någon som har Takykardi och/eller Bradykardi?
  • Mesangium

    Kan man ha båda? Har man det i intervaller då? *nyfiken*

  • Anonym (Vinter)

    Japp ,an kan ha det i intervaller. Vår son hade en otroligt svajig puls som sjuk bebis. Han hade apneer och pulsen svajade mellan 30-230 ( han åt teovent, därav höga pulsen).

    Jag hade tackycard vid blodchock.

  • 68an

    Jag har tydligen det. På ekg ha rman sett att jag har bradykardi då jag sover och takykardi då och då udner dagarna då jag är vaken.

    Jag vet inte mycket mer då las missat i planeringen idag då jag skule få träffa en hjärtläkare för första gången så jag får härda ut 2 v till innan jag vet mer om detta men ni får gärna berätta vad ni vet, kan om detta.

  • 68an

    Är det verkligen så sälsynt då jag knappt får napp här?!

  • ondella

    Jag har någon form av attackvisa takycardier...typ.Mer arytmi egentligen.

  • 68an

    Ondella!

    Berätta gärna mer om hur det artar sig och om det är farligt/ofarligt och om du får ngn behandling!

  • ondella

    Jag har alla!! varianter ska du veta. Det bultar orytmiskt,rusar iväg,hoppar över slag.mm.mm.Jättejobbigt.
    Provade betablockerare,men det hjälpte inte utan snarare förvärrade det.
    Ska in på ultraljud nästa vecka.De säger att det är ofarligt,men det tror jag såklart inte på

  • 68an

    Ondella!

    Tack för ditt svar! Jag hoppas du får klarhet i det och att det är ofarligt så du sen kan känna dig trygg med beskedet!

    Jag har precis fått veta att jag har taky. och brady. mén jag vet inet mer än så än, ska till hjärtspecialist på fredag så jag hoppas jag vet mer då.

    Lycka till!

  • Pannan83

    Jag har periodvis bradykardi... Fick "diagnosen" förra vintern efter att ha varit så trött att jag knappt kom upp ur sängen. Illamående på morgnarna. Svaghetskänsla. De hittade direkt en låg puls... Än så länge inget behov av pacemaker... Mått helt ok länge nu men nu börjar illamåendet komma igen...Hur yttrar ditt sig?

Svar på tråden Någon som har Takykardi och/eller Bradykardi?