Slingor hos frisörelev - skulle du våga??
Såg en annons om att en frisörelev på en av stans flottare frisersalonger klipper och gör slingor till en billig penning. Skulle du våga?
Såg en annons om att en frisörelev på en av stans flottare frisersalonger klipper och gör slingor till en billig penning. Skulle du våga?
Det övervakas väl av en väl kunnig frisör. tror inte de skulle våga sitt ryckte om det var en kass elev.
Absolut. Är det på en salong med bra rykte så kollar de eleverna noga. Dessutom vet jag av egen erfarenhet att de flesta frisörelever är otroligt noga och nästan för petiga. Det enda negativa kan vara att det förmodligen tar lite längre tid.
japp, blir det tokigt så får de väll göra om det
Ja varför inte? Kan inte vara värre än att slinga håret hemma själv...
Javisst skulle jag våga det! Jag som brukar göra slingor själv annars!
Jag har gjort slingor själv hemma säkert 50 gånger. Aldrig blivit helgalet. EN gång gick jag till en RIKTIG frisör. Du blev det katastrof - håret blev förstört och var som svinto. Fick klippa mitt långa hår kort. Men nu tror jag att jag ska våga igen!
Har själv varit frisör elev. Och vi är extra nogranna å rädda för å göra fel. Så absolut ska du testa !:)
Jag brukar göra det ofta, förutom att det är billigare, upplever jag att de är noggrannare, även om de gör det sakta så blir det i alla fall bra.
Jag går alltid till en frisörskola, och har aldrig blivit missnöjd, snarare tvärtom. Det kostar mig 550 kr att färga och slinga och klippa mitt långa hår, något jag hos en vanlig frisör skulle få betala minst 1000 kr för.
Jag kan varmt rekommendera detta sätt, åtminstone i Västerås. Men som någon skrev, det tar tid! Eleverna är ofta petiga och läraren noggrann. Jag får betala 800:- för slingor och blekning av utväxt (jag är blondin). Då ingår klippning av utbildad frisör. Tyvärr är jag alltför feg för att låta en elev sätta saxen i mitt långa hår..... Innan jag upptäckte detta sätt att fixa håret betalade jag nästan 1300:-!