• shia755

    vit prick på nagel?

    Stämmer det här man sa förr att om barn hade en vit prick på nageln så hade de vitaminbrist?

  • Svar på tråden vit prick på nagel?
  • snuttP

    vitaprickar på naglarna är efter en skada, kanske har barnet biti sig, slagit i nånstans. Jenny.. hudterapeut

  • shia755

    snuttP; Aha, tack för svar, Jenny
    Ja, nu när du sa det kände jag igen det.
    Konstigt att man sa så förr då! (känner du igen det?)

  • snuttP

    Jodå.. våran lärare frågade oss det när jag gick i skolan, större delen av oss svarade att det va väl näringsbrist. Sen förklarade hon. Antagligen har det kommit till för att skrämma barn till att dricka mer mjölk och äta grönsaker.
    Men nu vet du.. så det är inget att oroa sig för..

  • shia755

    Hahaha, ja så är det säkert.
    Blev lite orolig när jag hittade en söt liten vit prick på min sons nagel.
    Men jag tänkte jag ger ju honom maaaassa mat
    Han klämde sig häromdagen i lådorna så det är det då
    Tack =)

  • snuttP

    Då har du nog svaret där ja.. Av samma anledning så får vi vuxna också vita prickar.. Så du inte misstänker vitaminbrist hos dig själv.. =)

  • shia755

    Jag tänkte nämligen att jag har inte sett en sån på mig själv på länge fastän man slarvar med maten ibland.
    Därför jag var tvungen till att ställa frågan här inne.
    Det är så skönt att man kan få snabba svar här

  • MissKate

    Attans vad bra!! Nu fick jag svar också på den frågan. Tänkte att det inte kunde vara möjligt med vitaminbrist med den kosten hon får..

Svar på tråden vit prick på nagel?