• Lily75

    Montessori-förskola för/nackdelar?

    Är nyfiken på montessori. Ni som har eller har haft era barn på denna typ av förskola vad tycker ni?

  • Svar på tråden Montessori-förskola för/nackdelar?
  • Jambosana

    Vi har vår son där. Ser bara fördelar! Vi är supernöjda.

  • Lily75

    Undrar lite över det med leksaker och sagor och barns fantasier hur det hanteras. Har förstått det som att allt ska ha en verklighetsanknytning.

  • petsod

    TS: Vår 2-åriga dotter går på montessori och vi är supernöjda alla 3. Nu under hösten har de tema Troll så jag utgår ifrån att de jobbar mycket med barnens fantasi.
    Jag har inget negativt att säga utan upplever det väldigt positivt, att det är lugn och ro, fridfullt vid måltiderna. De ser till alla barns behov och intressen. Min dotter älskar att leka med vatten och då får hon göra det, stå i bara blöjan vid ett stor balja.
    Vår dotter är lite försiktig av sig och på montessori är de noga med att man ska få leka klart med sin sak och att man inte alltid behöver dela med sig av allt just för stunden.

    "Montessori passar ofta alla barn men inte alla föräldrar".

  • Rusty
    Lily75 skrev 2007-10-29 23:17:44 följande:
    Undrar lite över det med leksaker och sagor och barns fantasier hur det hanteras. Har förstått det som att allt ska ha en verklighetsanknytning.
    Nja, det beror på vad man menar med verklighetsanknytning? Jag tycker att arbetsmaterialet på vår Montessoriförskola är förvillande lika alldeles vanliga leksaker. Och man berättar sagor och fantiserar också. Det handlar mer om att utgå från individens behov och förutsättningar, varje barn väljer själva vad de skall arbeta med. Ett barn kanke känner på vatten varje dag i tre veckor, vår unge satt och lärde sig klippa med sax nästan hela dagarna ett tag, och nån annan kanske lägger pussel istället. Det handlar också mycket om att lära sig visa hänsyn, den som har tagit fram ett material får ha det ifred tills de ställer tillbaka det i hyllan. Och en av de viktigaste grundvalarna är att "all onödig hjälp är ett hinder", d v s att barnen skall få testa och lära sig och göra själva utan att nån petar och lägger sig i, för det är viktigt för deras utveckling. Därför tar det lång tid att t ex komma ut på gården med en montessoriklass, för t o m de minsta barnen klär på sig själva i hög utsräckning och det tar tid! Och vår unge har ofta byxorna bakofram, men vad gör det när man kan klä sig helt själv vid två års ålder?
  • Ninalu

    Tycker det verkar jättebra, och har ställt mig i kö till några, men; jag har hört att om ett barn har "extra mycket spring i benen" så kanske montessori inte är idealiskt?

  • petsod

    Rusty: Bra beskrivet.

    En annan sak är att personalen inte avbryter för fruktstund osv utan alla barn kan gå och hämta frukt när de känner för det, allt för att undvika att störa barnen i deras lek.

  • Rusty
    Ninalu skrev 2007-10-30 09:49:14 följande:
    Tycker det verkar jättebra, och har ställt mig i kö till några, men; jag har hört att om ett barn har "extra mycket spring i benen" så kanske montessori inte är idealiskt?
    Hm, det har jag aldrig hört. Det är ju inte förbjudet att springa av sig och man har utelek som på alla andra förskolor. Däremot får man ju såklart inte springa runt och lägga sig i och förstöra för barn som sitter stilla och pillar med nåt, men det "får" man väl inte på en vanlig förskola heller? Jag tror att det kanske kan variera från skola till skola och det är nog en fråga som man skall ställa till personalen på skolan man funderar på.
  • petsod

    Ninalu: Se det som så att om ditt barn har mycket att göra, en massa roliga och intressanta pysselsaker osv så kanske h*n inte har ett sådant stort behov av att springa runt utan det kanske räcker att göra det på utevistelsen.
    Dessutom kan de andra barnens lugn påverka ditt barn och göra denne lugnare än vad som är möjligt på ett stimmit, överfullt kommunalt alternativ där alla hetsar upp varandra.

  • Jambosana

    Min son har en hel myrstack i brallan, för honom är montessori perfekt. Han får lära sig att vänta på sin tur och göra en sak i taget.

    Det är mer ordning och reda tycker jag än på andra dagis, just för att man "inte får störa eller förstöra". Man måste visa hänsyn. De ska lära sig att vara självständiga, de dukar och plockar undan efter sig.

  • Proletariatet

    Min bonus går på Montessori och en nackdel är att om hans mamma börjar senare en morgon måste han ändå upp vid sju och stressa för att hinna dit. Tycker det vore jättebra att kunna komma emellan två "lektioner" på morgonen, men det tycker inte förskolan.

Svar på tråden Montessori-förskola för/nackdelar?