Sänglösning i trångt sovrum?
Vi har bara en 160 säng + en 90 säng bredvid till vår äldsta dotter. Men med en till bebis blir det trångt med 160 ändå, tycker jag.
Jag skulle vilja ha en 180 säng, minst, men sorummet är så himla trångt så då skulle dörren antingen alltid vara öppen eller alltid stängd. *s*
Vet inte sjutton hur vi ska göra? Antingen ska vi köpa en växasäng till stora tjejen och klämma in i det kombinerade arbets- och lekrummet, men då måste dator och bokhyllor ut och trängas i vardagsrummet. Inte så fint eller praktiskt, men om vi inte flyttar snart har vi väl inget val. Det kommer ju bara att bli mer och mer trångt ju äldre barnen blir. Snart behöver hon väl eget rum. Helst skulle jag önska att hon hade ett rum med en säng som hon kunde sova i om/när hon vill, och en säng hos oss med. Men tyvärr bor vi så trångt.
Om vi köper en växa säng till lekrummet får lillan ärva 90 sängen. Eller så försöker vi få plats med den i lekrummet, och gör oss av med 160 sängen, som vi bara haft drygt ett halvår. Dumt köp, men den gamla var utsliten och större säng får ju inte plats så länge hon sover hos oss.
Kanske skulle vi satsa på två 120 sängar istället???
Var får man tag i en 210 säng som inte kostar en miljard?
Eller ska man ha en 180 och en 80 säng bredvid? Det _kanske_ kan få rum, om vi har tur.
Hjälp, behöver lite tips!