Vågar man äta Kvibille ädelost ?
Är så sugen på sån ost , vågar man äta den när man är gravid i v 13 ?
Är så sugen på sån ost , vågar man äta den när man är gravid i v 13 ?
vågar och vågar. Man rekommenderas inte att käka opastoriserade ostar oavsett var i graviditeten man är...
Är den pastöriserad är det inga problem och det brukar stå på förpackningen. Jag har för mig att den är OK men läs på förpackningen eller fråga i ostdisken i affären. Är den inte OK har de säkert ngt annat som du kan äta. Men jag har för mig att jag åt den under min förra grav, men jag åt å andra sidan det mesta =)
Fast man ska väl inte äta mögelostar även om de är pastoriserade?
du kan göra pastasås på den och ha till lax och tagliatelle, då är det ok (då den är uppvärmd)
Fast man ska väl inte äta mögelostar även om de är pastoriserade? :: Det gjorde jag ,, iaf ...
Ja fy vad vi fd gravida ska skrämmas upp av allt/inget är garanterat förbjudet fisk/skaldjur ,,, nej lite sunt förnuft och glädje ska man unna sig ,, barnet liggar ganska skyddat där inne ...GIVETSVIS drackl jag aldrig alkohol eller annat farligt
under mina 3 GR
Nej, du ska inte äta ädelost:
"Ost:
Ät gärna ost under graviditeten men välj helst vanlig hårdost och smältost. För att minska risken för skadliga bakterier rekommenderar vi att undvika mjuka och halvmjuka lagrade dessertostar såsom mögelostar och kittostar. Exempel på sådana ostar är Brie, Camembert och Gorgonzola respektive Vacherol och Livarot. Rekommendationen gäller även om osten är tillverkad av pastöriserad mjölk. Risken för höga halter av skadliga bakterier är störst på kanterna av osten. All ost är säker ur bakteriesynpunkt om den upphettas till bubblande het."
www.slv.se/templates/SLV_Page.aspx&epslanguage=SV
Gäller alltså även pastöriserade ostar!
Fast har man den i (värme)lagad mat så är det ok, har frågat på livsmedelsverket. Så gör en god paj eller varma mackor annars om du är sugen...
Gå in på www.slv.se där står det allt som rekommenderas och icke rekommenderas under graviditet. Sök i rutan nere till vänster.
Ät inte
Dessertostar och opastöriserad mjölk Skadliga bakterier kan ge dig infektioner som påverkar ditt barn. Undvik mjuka och halvmjuka mognadslagrade dessertostar, såsom mögelostar (t ex Brie, Camembert och Gorgonzola) och kittostar (t ex Vacherol och Livarol). Vanlig hårdost och smältost kan du äta som vanligt. Drick inte opastöriserad mjölk (se Skadliga bakterier och parasiter).
Däremot mna man utan risk äta ädelost på tub!
Jag åt glatt mögelost. Men, men. Om man hettar upp den i tex mat är det verkligen ingen fara. Så du kan ju göra en god ädelostsås till pasta om du är orolig men ändå sugen.
Jag har ätit de jag velat under min graviditet, fast med måttliga mängder...
Ja det vågar jag då jag hettar uåå den först, använder den när vi gör ädelostgrattinerag kyckling Muums!
Skulle INTE våga riskera att äta den oupphettad.....
Jepp! Det är smältost, så den är upphettad en gång och utom fara! Käka på du!
Nej va tråkigt jag som bara längtar efter sån ost just NU !