Glidmedel eller ej? Alternativ till glidmedel?
Jag och min sambo använder glidmedel och vi försöker bli med barn. Jag har förstått att vissa glidmedel ev kan försvåra att bli med barn. Det jag har läst om är Klick som säljs på apoteket. Jag läste ett svar som någon hade fått från apoteket och dom svarade att glidmedel kanske kan fungera som en bariärr som hindrar spermierna.
Allt verkar mycket luddigt men när man är i bebisverkstan så vill man ju inte göra något för att förvåra att bli med barn.
Är det någon som har något tips till alternativ till glidmedel? Finns det någon bra olja som kan fungera bättre? Känner någon till något bra glidmedel som inte försvårar när man vill bli med barn?
Sen undrar jag om någon vet att glidmedel kan ge svampinfektion? Fick det förra månaden och det var då vi började använda glidmedel.