Rosor i kruka ute
När ta in (var)? Eller täcka över?
Vi fick två ros-plantor när vi förlovade oss som jag planterade i var sin kruka. De ser ut att må bra men hur länge, med tanke på frost?
När ta in (var)? Eller täcka över?
Vi fick två ros-plantor när vi förlovade oss som jag planterade i var sin kruka. De ser ut att må bra men hur länge, med tanke på frost?
Ta flyttkartonger och isolera runt omkring med bubbelplast, sen slår du in kruka och allt i tidningspapper och bubbelplast, stänger locket och ställer in det på nån frostfri plats, t.ex garage eller uteförråd.
Klarar de sig utan solljus över vintern?
Flyttar in dem ikväll (glömt bort dem lite...)
Klipp ner dem, så klarar de sig. Ta av locket i februari nångång och låt dem vakna till liv.
(år verkligen novis...)
De har gröna fina blad, ska jag klippa ner allt? Så de blir stumpar?
Klipp ner dem till våren när du plockar fram dem. När björkarna får blad. Mvh Anna
Ja precis, jag var ute och cyklade Ursäkta.
När björklöven är stora som musöron, brukar man säga.
Ok! Jag ska ej klippa ner men ändå bygga in dem? Eller räcker det med att de står i ladan? Ska de stå vid fönstret (om de ej ska täckas över).
Nej akta dig får vårsolen om det fortfarande är tjäle i krukan...
För då vaknar rosorna till liv, börjar suga vatten. Det går inte eftersom jorden är frusen och rosorna dör.
Rosor klarar sig bäst i marken, dom behöver inte ens rota sig innan vintern. Har du ingenstans du kan gräva ner dom?
Alt hemma hos någon du känner om du själv bor i lägenhet.
Sen kan du ju alltid gräva upp dom till våren och plantera ner dom i krukan igen.
Rosor kan stå mörkt men då måste det vara 2-3 grader, är det varmare behövs ljus i form av ex lysrör...
Rosor klipps strax innan björkarna får musöron. När björkarna har musöron är det nästan försent...
( gammalt tips som ligger kvar. )
Fast det beror ju helt på vad det är för ros och vart du bor.. alltså i vilken zon.
Nej, vi har ingen bra plats att gräva ner dem. De står bredvid den stenbänk som vi förlovade oss på :) I verkstan har vi troligen plusgrader året om, då kan de stå där? Övertäckt då så de går i "ide"? :)
Nu står de i en isolerad del i djurstallet, där det ibland är ljus. Måste de ha vila eller kan jag behandla dem som vanligt där?
Det beror på... Är det över 5 grader behöver växterna ljus i form av ex lysrör. Är det under 5 grader kan växter utan blad stå mörkt. Rosor tappar ju alla bladen på vintern så dom kan stå mörkt.
Det finns ingenstans hon någon vän eller släkting du kan gräva ner? Det är ju bara att gräva upp dom igen på våren.
Lycka till!
Jag får ordna med lysrör och timer (vill ändå ha mer ljus hos djuren).
Gräva ner går ej längre. Fruset i marken.
hmm, ja det är sant. Snön kom ju med stormsteg.
Lycka till!!
Tänk på att dom inte ska har så mycket vatten...
fast det beror ju lite på hur varmt det är.