använder ni funktionen vad-har-du-hemma på tasteline?
hej!
använder du din inspiration varje dag?
läste just i en tråd att någon köpte mat för 3.500kr /månad.
då tänkte jag,herregud,köper folk mat för så mycket, det gör INTE VI!!!
vi är 2personer...vuxna 25 och 30år gamla.
hur/vad vi gör i köket:
nu köpte vi 6påsar a´ 500g pasta på ÖB för 3kr påsen,pus att vi hade 5kg spaghetti hemma= 8kg pasta.
så pasta lär vi ju få äta.
likaså picnicbog (skinka på burk) det har vi 4burkar a´ 340g= 1,3kg skinka.
2kg ris har vi oxå.
5kg potatis finns med.
köttfärs 4kg
kotletter 18st.
så vi behöver nog inte handla på ett tag...