• agua

    Blommflugor i handfatet?

    Har märkt att varje gång jag kommer in i badrummet är de minst 2 blommflugor i handfatet förstår inte vars de kommer ifrån. Badrummet är rent och har kollat överallt annars men de finns bara i handfatet. Bor i lägenhet och vi har en liten öppen ventilationstrumma kan de vara där de kommer ifrån?

  • Svar på tråden Blommflugor i handfatet?
  • Mising

    Flugor drar sig till skit,,Nä men det luktar kanske inte så gott från handfatet, testa avloppsrensare så kanske dom inte kommer tillbax Det är starkt o frätande

  • Lilla Pruttan

    Ett bra tips för att fånga blomflugor är att ta lite vinäger/ättika, lite vatten och nån droppe diskmedel. Mycket effektivt.

  • pr32

    Låter som det är "bananflugor" du har. De kommer upp från avloppet. Ta och rensa vattenlåset så ska du se att de försvinner.


    Det är de små dagliga grejorna som gör livet så spektakulärt.
  • Joonas

    Flugorna lägger sina ägg i vattenlåset för de trivs i fuktiga miljöer. Slå kokande hett vatten i vasken några gånger om dagen så försvinner de.


    Livet behöver inte vara perfekt för att vara underbart!
  • Sallisen
    Joonas skrev 2007-11-14 09:35:50 följande:
    Flugorna lägger sina ägg i vattenlåset för de trivs i fuktiga miljöer. Slå kokande hett vatten i vasken några gånger om dagen så försvinner de.
    Mm, det är ett toppentips. Jag gör detta med jämna mellanrum!
Svar på tråden Blommflugor i handfatet?