vad kostar kattmaten/ månad för er?
hej!
hur mycket köper ni kattmat för per månad?
hej!
hur mycket köper ni kattmat för per månad?
350kr torrfoder och typ 150kr blötmat. Så 500kr då. Kvalitetsfoder. 2 katter.
Jag köper Royal Canins foder, det är dyrt som sjutton men dels av hög kvalité och "drygt".
Med det behöver jag inte köpa något våtfoder alls. (annat än när jag inte kan låta bli att skämma bort min lilla myskorv!)
Jag har en rätt liten katt, så en säck på fem kilo, som kostar ungefär lika många hundralappar (jag minns inte exakt, det är så sällan jag handlar!) räcker MÅNGA månader.
Jag skulle aldrig ha råd att köpa kattmat på burk, det är ju tokdyrt!
(För att inte tala om hur tungt det är att bära hem!)
Hmm ja vårt kattkräk är inte så kräsen men det är chunks in gravy från Euro shopper och sen Mjau i olika smaker.
Han är ju musjägare så han ska ju inte vara helt mätt eftersom då jagar han mindre runt huset.
Visserligen fri tillgång till blötfoder och mat som hamnar på golvet när sonen äter.
Men ca 300kr i månaden kanske.
Sen kattströet i lådan är papperspellets ena dagen och sand andra.
Lägger hellre pengarna på en bra försäkring ist för dyrt foder som jag inte anser katten behöver.
Här finns fåglar och möss som är den huvudsakliga födan för en katt egentligen.
30 kr i månaden
Vi har en kattunge och en äldre katt. Den äldre är mest ute och käkar möss och fåglar men den mindre äter mycket.
Så det blir nog 300 i månaden. Köper vitaminer oxå!
köper 4 kilos påse royal canin till våra 2 katter..
den koster 399 och räcker i två månader ungefär.. så 200:-
Vi har tre katter, två vuxna i kattunge, alla tre äter junior kattfoder. Vi köper hills ( veterinärs foder ) kostar 45 kronor en liten påse ( finns inte större ) så runt 600 på endast torrfoder + 3 burkar blötmat.. per månad 15:- styck. Och sedan är det kattgodis. Kattpynta, kattgodisvitaminer. Och lite annat torkat kött till katter osv. Så runt 1500 i månaden..
Men det är för att vi valt att ge våra katter det bästa och en hel månad full med kattgodis och vitaminer..
Min vännina har fyra och hon spenderar 600:- / månad.
hon köper vanlig torrfoder i affären och blöt mat..
Jo hon äter en sån där förpackning whiskas torrfoder i månaden.
också äter hon matrester.