Sabbat
Vad firas under sabbaten egentligen ?
Vad firas under sabbaten egentligen ?
Är det inte vilodagen som kallas sabbat?
Man "firar" inte utan högtidlighåller vilodagen genom att från fredag till lördag kväll avstå från arbete. Precis vad som menas med detta är föremål för oerhört många tolkningar, från ganska liberala åsikter att man inte skall arbeta e.g på sitt jobb eller så till de verkligt ortodoxa som anser att varje form av aktivitet måste avstås, ingen elektricitet får användas, böcker får inte läsas o.s.v.
Sabbat är en mitzvah, något som varje from jude måste iakta, även om man kan avstå från den under särskilda omständigheter.
Är det under sabbaten man bryter ett bröd som "välsignats" (?) av fadern i familjen?
Nu är ju inte hag jude, så de som är det får gärna rätta mig - men anledningen till sabbaten är att Gud själv vilade på den sjunde dagen (lördagen) och helgade, avskiljde den. Sabbaten skall alltså vara till för människans glädjes och helgelses skull.
Och Solita, jo, vid sabbatsmåltiderna firas kiddush, då fadern välsignar bröd och vin och delar ut åt de närvarande.
BS"D
Vi firar Sabbaten på grund av två anledningar, den första är att G-d helgade den sjunde dagen åt vila och genom att följa Hans föredömme visar vi att det är Han som är H-rren över himlen och gjorden. Den andra anledningen är att fira vår kropsliga (och själsliga) befrielse från slaveriet i Egypten. Under Sabbaten vilar man, umgås med nära och kära, studerar Torahn med mera.
Det finns 39 sorter av arbete som är förbjudet att utföra under Sabbaten, de heter "melachos". Några av de är att man inte får skriva, inte tända äld, inte plantera, inte laga mat med mera.
Brödet som används under Sabbaten heter "chalah" och är en av de tre mitzvos (= buden) som är speciella för judinnan, de andra två är tändandet av Sabbats ljusen och helighets/renlighets lagarna.
Sabbat heter "Shabos" på hebreiska, opservera att jag har ett ashkenaziskt uttal.
//Verodim
BS"D
Solita.
* "Vad är helighets/renlighetslagarna?"
Det är de lagarna som har med menscykeln att göra. Står om de i Tredje Moseboken, kapittel 15.
//Verodim
verodim
Vilka är grundpelarna i judendomen?
flygplan
Den judiska sabbaten ("shabbat" på hebreiska) börjar på fredag kväll och slutar på lördag kväll. Eftersom Gud avstod ifrån att skapa på den sjunde dagen (sabbaten) och ist helgade den speciellt gör judar samma sak.
Det är alltså inte en vilodag så som vila = ligga och sova , utan en helig dag då man avstår från att skapa och istället fokuserar på sin relation med Gud.
Solita
Man "bryter" inte bröd på shabbat, men man har två speciella flätade bröd som man välsignar och äter av vid måltiderna. Vanligtvis är det fadern som välsignar, men det kan vara kvinnan också
Solita
Grunden i judendomen är
tron på en Gud
tron på Torahn som lagbok
tron på att Messias ska komma
vääääldigt kortfattat
BS"D
Elims förklarade det mycket bättre än jag.
"Det är alltså inte en vilodag så som vila = ligga och sova, utan en helig dag då man avstår från att skapa och istället fokuserar på sin relation med Gud."
Kort men koncist. :)
Solita.
Elims har ju svarat kort på din fråga men jag vill bara tillägga att vi inte har några grundpelare som i Islam. Rambam (rabbin, filosof och läkare på 1100-talet) formulerade 13 principer som beskriver den judiska tron. Här är en översettning till svenska som jag har hittat.
1. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn, är alla skapelsers skapare och ledare, att han ensam har bildat, och skall bilda
allt som är skapat.
2. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn, är den Ende, att ingen enhet på något sätt är lik hans, att han ensam är vår G-d;
var, är och skall vara.
3. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn, icke är någon kropp, att han icke nås av kroppsliga begrepp, att det icke finns
något som han kan liknas vid.
4. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn, är den förste och den siste.
5. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn,ensam är den,till vilken det är tillbörligt att bedja, att det icke är tillbörligt
att bedja till någon annan förutom honom.
6. Jag tror med full förtröstan att profeternas alla ord är sanning.
7. Jag tror med full förtröstan, att vår lärare Moses profetdöme. frid vare med honom, var sant, att han var den störste bland profeterna bland dem som
föregick honom och bland dem som kommo efter honom.
8. Jag tror med ull förtröstan, att hela Torahn, sopm nu befinner sig i våra händer, är den, som blev given åt vår lärare Moses, frid vare med honom.
9. Jag tror med full förtröstan, att denna Torah icke skall utbytas, att ingen annan lära skall utgå från Skaparen, välsignat vare hans namn.
10. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn, känner människors gärningar och alla deras tankar, såsom det är sagt: "Han som
bildat alla deras hjärtan, han förstår alla deras gärningar."
11. Jag tror med full förtröstan, att Skaparen, välsignat vare hans namn, bevisar kärleksgärningar mot dem som bevara hans bud, men straffar dem, som överträda
hans bud.
12. Jag tror med full förtröstan på Messias ankomst, at om han dröjer, väntar jag likväl varje dag, att han skall komma.
13. Jag tror med full förtröstan, att de döda skola uppväckas till liv i en tid, då det skall vara välbehagligt inför herren, välsignat vare hans namn och
upphöjd vare hans åminnelse i alla evigheters evighet.
//Verodim
Verodim
Intressant. Hur ser ni på livet efter döden?
Om jag tolkade den sista punkten rätt så kommer en tid då de döda ska möta Gud? Detta sker inte i detta nu efter döden?
Hur ser ni på Jesus?
Skoluppgifter pa gang igen?
BS"D
Solita.
* "Intressant. Hur ser ni på livet efter döden? Om jag tolkade den sista punkten rätt så kommer en tid då de döda ska möta Gud? Detta sker inte i detta nu efter döden?"
Jag känner att jag inte har tid att ge dig ett utförligt svar just nu. Hoppas det går bra med en (engelsk) länk? Om det är något du inte förstår är det bara att hojta till! www.jewfaq.org/olamhaba.htm
* "Hur ser ni på Jesus?"
Beror på vem du frågar. Det finns dem som ser väldigt negativt på honom och hans läror, det finns dem som tycker han var en mycket klok man och det finns dem som inte bryr sig ett smack.
Två Judar = Tre Åsikter! :)
//Verodim
Solita
I judendomen finns tron om en "kommande värld" - som påbörjas när Messias kommer - och i den kommer alla döda själar att återuppstå. Så döden är bara ett tillfälligt tillstånd kan man säga.
Jesus betraktas bara som en historisk person.
Verodim
Två Judar = Tre Åsikter!
Såg att du frågade om Wicca i en annan tråd, de firar oxå sabbater.
Det är åtta sabbater(högtider) under året; Samhain, Yule, Imbole, Ostara, Beltane, Litha, Lammas och Mabon.
Tänkte om det inte var just den Judiska sabbaten du undrade över...