alegria skrev 2007-11-19 19:56:58 följande:
Nu blir jag så trött på alla som klagar på att man äter vegetariskt under graviditeten!Jag förstår inte det kan väll inte vara farligt jag äter både folsyra och järntabletter och försöker äta bra och varierat. Har även börjat äta lite fisk ibland fast jag i vanliga fall inte gör det bara för att jag oroar mig.Men ändå får man kommentarer från folk som oroar mig.Därför sökerjag nu er mammor som åt vegetariskt under graviditeten som kan lugna mig lite hur mådde ni? Åt ni tillskott? Fick ni nån brist på vitaminer? och hur mådde bebisen?
Hej! Är en glad gravid vegetarian i vecka 39.
Jag har aldrig ätit tillskott i hela mitt liv, förutom järntabletterna nu under graviditetens senare halva.
Jag har inte fått någon vitaminbrist nej. Varför skulle jag fått det? Alla näringsämnen som behövs finns att hitta i vegetarisk kost.
Min bebis mår alldeles utmärkt, och jag har haft en bra tillväxtkruva.
Jag har mått toppen, fram till nyligen då jag antagligen fått havandeskapsförgiftning. Men det beror självklart inte på att jag äter vegetariskt.
Tillägger att det är 10 år sedan jag åt kött.