är det nån skillnad på blodkorv och blodpudding?
blev lite småsugen på att ha blodkorv till kvällsmat. vet inte om jag pallar köpa nån bara, och vi har blodpudding i kylen. smakar det likadant?
blev lite småsugen på att ha blodkorv till kvällsmat. vet inte om jag pallar köpa nån bara, och vi har blodpudding i kylen. smakar det likadant?
Hemma gjord blodkorv brukar vi ha ingefära i, men inte i blodpudding.
Jag tycker det även är skillnad på kryddningen i köpt oxå
pappa gör alltid blodkorv med nejlikor i .......mums med smält smör!mycket godare än blodpudding!
upptäckte att blodpuddingen var gammal så jag måste till affären i alla fall.. *suck* guuud va jobbigt!
vi brukar göra med, kryddnejlika, ingefära, kryddpeppar och salt så klart
Det är stor skillnad tycker jag...
Korv, kokad med smör till
Pudding, stekt med sylt el. bacon
ehhh.. blodkorv är ju stekt och då har man lingon till...
Nja, inte där jag kommer i från. Där är det en äcklig kokt sak, med ister, blod, mjöl och kryddor, sedan hälls allt detta i fjälster (urk), kokas, snittas på längden och så lägger man smör i.
det finns kanske flera sorter!?
vem vet:
ja det är nog olika... hade en pojkvän i sthlm o han sa blodpudding till blodkorv... så det kanske bara är i skåne ( givetvis haha) som det heter blodkorv när det i resterande landet heter blodpudding?
Så kanske det är..
Jag avskyr blodkorv, men blodpudding är helt ok om jag får hallonsylt till