Vi hade på halsbandet dygnet runt, och hunden sover i vår säng.
Jag tror inte att hunden drar in fästingarna, utan halsbandet tar nog död på dem, om fästingarna överhuvudtaget bryr sig om att krypa upp på hunden.
Har för mig att man skulle tvätta händerna noga efter att man satt på hunden halsbandet, men det är inte så att man måste akta sig noga för att klappa hunden på halsen när den har halsbandet på.
Är väl viktigt att komma ihåg att det faktiskt är gift i scalibor, så man bör kanske inte stoppa fingrarna i munnen efter att man kliat hunden, men jag tror inte att man behöver vara så rädd för det.
Försöker hitta någonstans på nätet där det står info om det... kanske finns det på www.fass.se (som inte vill släppa in mig för tillfället) eftersom det är på apoteket man får köpa det (med recept från veterinären).