tapetsera i hall med trapp, hus från -74. Enplanare med källare.
Vi sitter och funderar på omtapetering av vår hall, men vi vet inte hur vi ska tapetsera om som, om man ska ta samma tapet överallt eller om man ska ta en fondtapet i hallen.
Försöker beskriva planlösningen:
Ytterdörren är mot norr s.a.s. När du kommer in från ytterdörren så har man en vägg på vänster sida på ca 160cm, där tänkte vi ev ha någon garderob senare. Är en bredagre dörröppning till köket därefter på vänster sida. På höger sida går en trapp ner till gillestugan. Rakt fram är det en större dörröppning till vardagsrummet. När man har gått fram till dörröppningen til vardagsrummet så har man en kortare hall/gång åt höger där vi har badrum och 2st sovrum.
Vi har en vision hur vi skulle kunna tänka oss ha hallen men är osäkra som få. Tänkte ni som har liknande och har tapetserat om hos er, hur gjorde ni. Hade ni någon fondvägg eller hade ni samma tapet överallt? Vilka färger på tapeterna valde ni eller skulle ni rekommendera?
Hur brukar man säga, är det rum och dyl i norrfönster som ska fara ljusa eller mörka?
Står och stäppar här nu då vi flyttar in i helgen och bara har den tapetseringen kvar, suck...