Hur vätskedrivande är alkohol?
Alkohol är vätskedrivande, det vet jag, men hur vätskedrivande?
Alkohol är vätskedrivande, det vet jag, men hur vätskedrivande?
Är det ingen som har koll på sånt?
jag ger inte upp!
Jag skulle nog säga att alkohol mer är uttorkande....
Visserligen blir det ju endel toabesök när man dricker tex öl.
Men den efterföljande effekten efter konsumtionen är ändå uttorkning.
När man blir äldre så blir effekten ännu tydligare.
man torkar ännu lättare ut efteråt.
Jag skrev en liten uppsats om just detta i skolan (för hundra år sedan) och kommer ihåg att principen var (typ)....
Njurarna har som funktion att rensa blodet (allt blod passerar ständligt njurarna). Njurarna skiljer på primär- och sekundär urin; den primära innehåller socker, salter & mineralämnen och annat gottis för kroppen och släpps vidare ut i kroppen. Sekundärurinen (skräpet) släpps däremot till urinblåsan. När man har alkohol i blodet så bedövas njurarna en del och följden blir att njurarna släpper mer primärurin till urinblåsan & man blir mer kissnödig (ju mer du dricker, ju mer primärurin kissar man).
Vaten, socker, salter, mineralämnen och annat mumsigt hamnar alltså i toan - och du får ont i skallen (vätskebrist), skakis (blodsockerhalten sjunker) och känner dig allmänt risig.
och på wikipedia säger dom..
"Njurens arbete styrs bland annat från hypofysen via hormonet ADH (antidiuretiskt hormon). Högre halter av ADH stimulerar till upptag av vätska, och därmed en ökning av blodvolymen och en ökad koncentration av urinen. När man dricker alkohol påverkas hypofysen att sluta producera ADH, och volymen urin ökar."
Hehe... jag är absolut ingen vetenskapsman - men jag tror nog att njurarna börjar slarva ganska direkt. Sen är det ju så att drycker med låg alkoholhalt passerar magen direkt & sen ut i blodet (om man har högre alkoholhalt än 20% i magen så plaskar drickat kvar i magen) så efter en folköl får man ju både alkohol & en massa vatten i blodet direkt... och blir kissnödig!
Aaha, intressant! Som jag har funderat på detta!
Tack Andreas B för en bra förklaring!!