• Anonym

    slemmig & blodig=)

    Jag och min sambo försöker bli gravida med första barnet. Jag är inte så insatt i ägglossnig osv. Två månader i rad har jag fått en jätteslemmig och SEG genomskinlig flytning ca en och en halv vecka efter mens, är detta i samband med ägglossningen? Jag har även dagen efter denna flytning fått en pytteliten blödning, typ bara några droppar. Vad kan detta vara. Hade ni kontaktat gynekologen för en undersökning eller är det inget att bry sig om. Jag är inte direkt orolig över denna blödning utan undra mest vad det beror på?? Är det någon som vet?

  • Svar på tråden slemmig & blodig=)
  • Anonym

    Hörrni, alla graviditetsspecialister, det är väl nån som vet...

  • jajjaB

    säkert inget att oroa sig för!
    kan vara ägglossningen som ger flytningarna. bloddropparna kan vara något blodkärl som brustit bara, man är ju så skör vid den tiden i cykeln.

    men känner du dig orolig boka till hos din gynekolog, och få det kollat av specialist!

    lycka till med bebisverkstan

  • Diorlover

    det va nog äl. man ska kunna ta sekretet mellant vå fingrar och dra isär dom så ka det bli en slags bro/tråd emellan utan att den går va då ahr man ÄL. Men det finns ÄL test på apoteket å köpa och på internet... man kan räkna ut här ungefär när man ska ha-. Lycka till

  • Anonym

    Tack tack, har säkert haft dessa flytningar innan men inte tänkt på det. Så när jag har dessa flytningar, är det då det är lättast att bli gravid? Eller har jag missat tåget för den månaden då? Blödningarna har jag dock aldrig haft innan...

  • Diorlover

    jag tyckte att nrä vi testa med äl å så. vblev allt krystat vi ahde sex varannan dag som vanligt istället.. blev bättre så blev jag gravid lätt oxå men ja.. Som sagt vissa säger man ska ha sex när man har dessa flytningar.

  • Anonym

    Testa med ÄL-stickor nästa gång så vet du om det är ÄL du har då. Jag får en flytning som jag trodde var samma dag som ÄL men visade sig i mitt fall vara ca 2-3 dagar före ÄL. Så jag tycker det är jättebra med stickor så man kan se hur ens kropp verkligen fungerar.

  • Fanndis

    Bästa kvaliten på slemmet (slem som ser ut som äggvite) uppstår oftast ungefär en vecka innan ÄL och kan håller sig kvar upp till ungefär 2-3 dagar efter ÄL. Det hjälper skapa en miljö där sperman trivs. Sen att det blöder lite är inget farligt heller, ägget kommer ju ur en liten blåsa som spricker, och det kan alltså blöder (även om det inte gör det för alla). Det kan även göra lite ont.

    Om du vill veta mera exakt när din ägglossning händer, så kan du börja kontrollera din temperatur på morgonen, innan du stiger upp eller rör på dig eller dricker nåt - helt enkelt sätta väckarklockan på en viss tid varje morgon, stoppa in termometern, mäta temperaturn och skriva ner den. Sen när du har ägglossning så kommer temperaturn att stiga lite, så där 0,2 till 1,0 grader eller så. Om den håller sig där uppe i minst tre dagar (utan att du är sjuk eller ändrade nåt i ditt liv som förklarar temperaturhöjningen) så har du haft ägglossning. Och då är det ju givetvis för sent för babymaking sex. Men om du kolla din temperatur under flera cykler och kanske även jämför med hur ditt slem ser ut, så får du en känsla för när din ÄL är på väg.

  • Anonym (gravid)

    Jag och min pojkvän hade samlag på den dagen som jag upptäckte att jag hade en sån där äggviteliknande flytning. Efter det hade vi samlag varannan dag men bara 2 ggr i följd eftersom vi inte hade möjlighet att vara med varandra fler gånger den månaden. Jag lyckades bli gravid ändå.
    Flytningen kom 1 vecka efter senaste mensens första dag. Jag har oregelbunden mens som kan skilja på en vecka ungefär.

Svar på tråden slemmig & blodig=)