• Snuttgosan

    Kliande utslag typ myggbett?

    Hej!
    Någon som har haft något liknande som jag? De senaste veckorna har det ploppat upp utslag på flera ställen på kroppen, ser exakt ut som myggbett men är flera stycken runt samma ställe, har nere vid ankeln, vid knävecket och nu på ena överarmen - typ 3 stycken som sticker och kliar vansinnigt, går inte bort!?
    Jag brukar inte få så mycket myggbett och definitivt inte vid denna årstiden, jag menar jisses, det är ju april!! *s*
    Inte hela världen ju men jag undrar om det kanske är något man blivit överkänslig mot eller så?

  • Svar på tråden Kliande utslag typ myggbett?
  • Beppan812

    Kan det vara snöloppor? Det brukar jag få bet av på vårarna och det kliar precis som myggbett

  • snart tre

    Kan vara graviditetsklåda eller allergiska utslag. Kolla med din BM - hon kan kolla dina levervärden.

  • Moonis

    Har fått samma sak. Kom tre över en natt o sen en till nu i natt. Men det e bara två av dom som kliar. Vet inte heller vad det kan va.

  • lill linda 82

    välkommen till klubben...snölopporna är här!! håller på att klia ihjäl mig jag oxå.

  • lill linda 82

    förresten... badda på betten med alsolsprit eller liknande, det tar bort klådan.

  • Ananak

    japp, såna hade jag... super nojjig för att vi hade fått loppor!!

    men jag tro det är hormonerna... inget farligt bara enormt jobbigt!

    som nån sa, snöloppor.... hmmm, vad är det?det borde väl dom på sjukhuset ha hört om? jag ringde till sjukvårrdsupplysningen och hon sa att det nog var hormonerna i kroppen..

    men vad vet jag

  • lill linda 82

    Snöloppor är dom där pyttesmå svarta krypen som lever i snön o i tex lövhögar/gräset. Dom biter ca 1 cm stora myggliknande bett, som oftast har en liten prick i. Kliar värre än myggbett.
    Har man hund eller så som är ute o rastar sig i gräs så är det garanterat den som dragit in dom. Eller tex som min sambo gjorde trädgårdsarbete i helgen o såg senare på kvällen att hela ryggen var uppäten...Dom är bra på att ta sig in i kläderna som små liven.

  • lill linda 82

    även kallat vårloppor..

  • Beppan812

    Har för mig att de även finns i sandlådor (sandloppor) vet inte om det är samma som snöloppor

  • lill linda 82

    beppan812 - är nog samma sak, dom kallas nog olika beroende på vilken del av landet man kommer ifrån.

  • Beppan812

    lill linda 82:
    -Kommer ju från norradelen av landet och här pratas det om både sandloppr och snöloppor

  • loppan1

    Precis så har jag haft, nu vet jag vad det är

  • Snuttgosan

    Tack för alla svar!
    Snöloppor har jag aldrig hört talas om!! Och jag bor ju i södra
    Skåne... Vårloppor låter mer troligt då ja *s*
    Man står ju ut men man undrar ju verkligen!! Någon av dem har jag haft i över en vecka nu, så länge brukar ju inte ett myggbett vara precis...får bara hoppas att det inte sprider sig över hela kroppen

Svar på tråden Kliande utslag typ myggbett?