• Tensia

    vad har ni för golv i era kök?

    och för och nackdelar.
    vi ska ha ett vitt kök men vet ej villket golv, behöver lite hjälp.

  • Svar på tråden vad har ni för golv i era kök?
  • Henrik31

    finns ett coolt laminatgolv på huntonit.se
    Faussfloor heter det. Scart o vittrutigt.
    Får hem det nästa vecka.

  • Rickeby

    Vi håller på och gör om. Har nyss fått gråvita luckor och har laminatgolv nu, ekfärgat och det är inte snyggt tycker jag. Har sett ett snyggt mörkgrått laminat/click-golv på k-rauta som ser ut som klinker, fast mindre och oregelbunda kvadrater... om du förstår hur jag menar

  • Tensia

    vill väll helst ha trägolv, men vet ej om furu, ek eller villken färg, kan även tänka mig plastmatta (faktiskt)

  • Rickeby
    Tensia skrev 2007-12-12 21:15:09 följande:
    vill väll helst ha trägolv, men vet ej om furu, ek eller villken färg, kan även tänka mig plastmatta (faktiskt)
    Har också allvarligt funderat på plastmatta, finns ju så snygga och de känns så mjuka...
    Är allergisk mot furu... men det beror ju på smak och vad man har för möbler också.
    Hade furugolv som nu ligger under detta laminatgolv, det första jag tvingade gubben att göra när jag flyttade in, sen målade jag all annan furu vit eller ljusgrå
  • Marie IE B

    Vi har ful plastmatta á la korkmattemönster. När vi ska göra om köket i vår är högsta drömmen ett gummigolv men det lär förmodligen bli ett linoleumgolv (plattor) vilket väl får duga det också.

  • HoneyPuff

    Vi har ett grått laminatgolv från K-rauta som ser ut som klinker. Är nästan säker på att det är det som Rickeby pratade om tidigare i tråden.

    www.k-rauta.se/inredning_8345.htm

    Kanske kan fixa en bild på hur det ser ut på riktigt imorgon...

  • Madame Flod

    ekparkett. Fanns där vid köpet. men vi ska byta är tanken.

Svar på tråden vad har ni för golv i era kök?