Kavring?????
Finns det olika slags kavring bröd att köpa i affären??
Vad är "klassisk" kavring?
Är de runda skivor?
Ska göra en laxtårta och behöver kavring till denna....
Finns det olika slags kavring bröd att köpa i affären??
Vad är "klassisk" kavring?
Är de runda skivor?
Ska göra en laxtårta och behöver kavring till denna....
Kavring kan vara både rund och vanlig brödform, det är smaken som är det viktiga. Pågens eller Skogaholms är bäst (Skogaholms finns förresten kanske bara i skåne btw
)
Jag tycker Pågens och Skogaholms kavring är SÄMST (påminner förmycket om vanlig limpa i konsistensen tycker jag). Smaken kan verligen vara olika!
Skogaholms kavring finns även i stockholm, jag har kunnat köpa den här i alla fall.
Har alltid gillat en kavring sort som bara har sålts på konsum men det bageriet har gått i konkurs tyvärr.
ICA säljer kavring av märket Europabagaren som påminner lite om den på konsum, den är helt ok.
mmm om det är den laxtårtan jag tänker på så går det lika bra att använda annat grovt bröd sålänge det har den här lite riviga känslan i sig=)
Queequeg: Ja, jag är uppvuxen med den där kompakta, söta, lite blanka kavringen från Konsum som inte finns längre och sörjer den ofta. Men du säger alltså att ICA har en som är okej? Det måste jag kolla!
Skigaholms bageri har sitt ursprung i Eskilstuna, så den finns nog lite varstanns! ![]()