Edl skrev 2007-12-26 13:23:22 följande:
Hejsan
Vi hade från början bestämt oss för att bara köpa flygstolar för att kunna flytta på oss efter en vecka och kunna bestämma själva var vi ville åka. Ja, det är billigare att boka flygstolar och boende över nätet. Det gäller dock att ligga i en del och leta på nätet för att få tag på riktigt bra priser. Vi betalar runt 6000 per person för flygstolen. Vi har två döttrar som är 2 1/2 och 8 månader. För får vi betala fullpris på flyget men sedan betalar man inget för barn under tre år på hotell i Thailand. Vi har bokat en vecka med ett svenskt bolag som heter classic travel. Annars är det i särklass största bokningssidan för thailand
www.sawadee.com
Sista veckan bokar vi inget hemifrån utan vi får se vad vi gör när vi kommer ner.
Vi räknar med att flyg+hotell kommer att gå på mellan 25 och 30 tusen men man kan komma mycket billigar undan om man väljer enklare boende.
Måste ju säga att jag är imponerad, 25-30 000kr med flyg & hotell, Detta då flyget enbart går på "runt 6000 per person" för fyra personer = 24 000kr.
Alltså ca 1 000 - 6 000kr för hotell i två(?) veckor? Att det sedan skulle gå att "komma mycket billigar undan" med enkla boenden...är det tält vi pratar om då?
Utgår från att du skrvit fel och menar i alla fall 35-40 000kr totalt?
Sawadee.com är en riktigt bra sida som vi brukar använda och det har aldrig varit minsta lilla problem. Funkat riktigt smidigt.
Om de är störst vet jag inte det finns ju både
Agoda.se eller
Booking.com också, som har en del boenden som inte finns hos
sawadee.com.
När det gäller Khao Lak så skulle jag, som gillar att det finns lite urval av restauranger etc i närheten, i första hand på bo Nang Thong stranden relativt nära centrum, Nangthong Beach 2 såg verkligen nice ut.
Ett kanonboende med barn är annars Centara Seaview Resort, men ta fristående villa eller de nyaste hotellrummen uppe vid centrum. Inte de vanliga hotellrummen. Dyrt, ja men som sagt...kanon för barnen.
Kändes som att resorter i andra delar av Khao Lak är väldigt "ensamma" och man får hålla sig till hotellen.