Hur bli kvitt hjärnspöken och detektiver?!
Denna insändare riktar sig till er som - liksom jag - blivit bedragna av er älskade, men som beslutat er för att ge förhållandet en andra chans. (Det handlar således INTE om frågan ifall man ska förlåta otrohet, eller liknande...)
Hur gör man för att bli kvitt sina hjärnspöken? Hur lär man sig att slå undan oron och misstänksamheten som alltid tycks ligga och lura precis runt hörnet? Hur lär man sig att släppa dessa tankar och "tvinga" sig själv att börja lita på sin partner igen?
I och med att man beslutar sig för att bygga upp relationen, så innebär det ju (enligt mig) att man förutsätter att den andre aldrig ska göra om samma misstag igen = man litar på det. Men hur lär man sig leva efter det, och känna att det är så?
Jag behöver tips och knep!! :)