Hej!
Om det nu är koldioxid eller koloxid vet inte jag, men min son hade något av det när han föddes i v. 27. De kollade halten varje dag med hjälp av blodprov. Anledningen till att han fick hög halt av koldioxid var att hans lungor inte riktigt orkade syresätta hans blod.
Allt gick bra med min lille kille, han hade förhöjda värden ett tag som sedan gick ner av sig själv. Eller han fick nog en del vätskedrivnade medecin för att inte samla på sig vätska i lungorna. Vätska i lungorna förvärrade nämligen syresättningen och höjde då värdet på koldioxiden.
Läkaren sa att om halten blir för hög måste man lägga dem i respirator. Vi behövde inte detta utan lillen klarade det själv och då var han ändå så tidigt född. Så jag hoppas allt går bra för er, det kan som sagt var gå över utan några stora ingrepp.
Kram Mimmi