Har du hunnit köpa vagnen?
Anbars kan jag berätta att jag har en Esprit Kombivagn (finns inte att köpa i Sverige längre). Den är 32 cm i sitsen. Min dotter är 2,5 och använder den fortfarande. 2 cm smalare hade inte gjort något, så bredden tycker jag inte alls att du behöver oroa dig för. Vill du kunna använda den länge så tänk hellre på längden. Den enda nackdelen med att den var smal, var på sommaren, då hon fortfarande hade insatsen. Det blev väldigt varmt (2010 var en het sommar).
Min Espritvagn är hög (min sambo är rätt lång) och har stor korg. Den är otroligt stadig(så skönt när man åker kommunalt och bra när man vill hänga matkassar på styret). Det är det bästa med den. Nackdelarna är de små hjulen, eftersom det är svårt att köra i snö med (men numer finns barnvagnskidor man kan köpa till). Den är lite svår att fälla ihop (men blir väldigt liten och smidig ihopfälld). Den är rätt tung också, vilket var tufft när jag var nysnittad och skulle över trösklar, upp på trottoarer och upp på bussar, men nu märker jag inte av det längre. En annan nackdel när hon var bebis var att den var så stadig att den inte gav något "gung", så hon somnade aldrig. Hade varit bra, eftersom hon hade kolik.
Det där med tillbehör är också svårt. Den har aldrig gått sönder, så på det sättet gör det inget, men nu väntar jag nr 2 och funderar på ståbräda (om jag inte byter till syskonvagn) och då vet jag inte om det finns någon som passar.