Sprickor och svidande underliv. Tips någon?
Har alltid haft lite sköra slemhinnor i underlivet, särskilt sen jag fick barn (mitt senaste för tre år sen).
Känner mig relativt duktig på vad jag ska undvika eller tänka på, och har inte haft så mycket problem nu på det sista. Nu har jag dock fått en del små sprickor och blivit irriterad där nere. Tror inte det är svamp, för det har jag också haft ett antal gånger eftersom det är lätt att få det när slemhinnorna redan är irriterade. Olja har jag testat att smörja med förut, men det upplever jag nästan som att det förvärrar det hela, så det vill jag inte testa.
Vet att man kan smörja med vanlig decubal-salva och liknande, vilket jag också gör nu, men finns det nån här med liknande problem som har något annat tips?
Om det inte blir bättre snart så får jag väl köra en kur med canesten eller pevaryl, men jag vill helst inte göra det om jag inte måste, och som sagt: Jag tror inte det är svamp den här gången.