Besviken angående min 18-årsdag!
På lördag (26/1) fyller jag 18 år. Min sambo ska ut med Birka Paradise 24-25:e med jobbet då deras arbetslag ska splittras (halva ska flyttas till ett annat ställe, de är snickare). Därför ska de ut med Birka torsdag-fredag. Det är bara det att jag inte vill att han ska vara bakfull på min 18-årsdag. Han säger att han eventuellt bara ska dricka på torsdag för att nycktra till på fredag, men det tror jag inte ett dugg på. Anledningen till att jag är så arg över detta är delvis för att jag är nykterist och för att jag fyller år. Om jag hade fyllt 19 år så hade jag inte gjort så stor sak av det, men jag fyller 18 år! Om han är bakis vill inte jag fira min födelsedag med honom. Sist han var bakis så var JAG tvungen att ge honom frukost på sängen och ta hand om honom hela dagen. Nu fyller jag år och då är det jag som ska tas om hand, inte han!
Vad tycker ni om det här? Överreagerar jag eller har jag rätt att vara lite grinig?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-24 09:55
Idag åker han da. Vi hade samtal om det här igår och då sa han att han hade tänkt att nyktra till på Fredag (imorgon), sen hade han tydligen planerat någonting för min födelsedag. Har ingen aning om vad Blev lite överraskad. Sedan har har tydligen hittat en födelsedagspresent till mig för 1200:-, men den skulle han inte köpa förrän han har råd. Jag sa att så länge han kommer ihåg att jag fyller år så är jag nöjd. Han är den bästa present man kan få. Sen sa han att jag inte behöver vara orolig. Kommer det någon och flirtar med honom så säger han bara att han är upptagen och visar upp förlovningsringen. Han säger att han är SUPERSTRÄNG när det gäller otrohet, det är det värsta han vet (hans ex var otrogen hela tiden). Så jag behöver inte vara orolig, för han sa att han äntligen hittat kvinnan han vill leva med. Han sa t.o.m igår att det är dags att kasta p-pillerna..
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-24 20:33
Han är nu på båten och jag tänkte ringa och säga att min kompis som skulle sova här inte kom.. men så har han telefonen avstängd.. inte blir man nå misstänksam då heller. då ska han vara borta en natt och har inte telefonen på.. och han som lovade att ringa och säga godnatt