Luktar illa=(
Jag har kännt nu under tvådagar att mitt urin luktar fruktansvärt illa...
Dessutom har jag haft en fruktansvärd huvudvär.
Någon som kan veta vad det kan bero på...??
Jag har kännt nu under tvådagar att mitt urin luktar fruktansvärt illa...
Dessutom har jag haft en fruktansvärd huvudvär.
Någon som kan veta vad det kan bero på...??
Ingen som vet??
Vätskebrist? Koncentrerat urin och huvudvärk?
nej det tycker jag inte att det e...väldigt gult och "tungt"
gör det ont när du kissar?uvi??
Urinvägsinfektion kanske? Ring bm och be att få lämna ett urinrpov för odling.
nej de gör inte ont, jag är dock på toa jätte mycket...ännu mer än innan...jag kan sitta på toan och sen torka mig men jag kan pissa på en gång igen sen..och då pratar vi inte om några droppar=)
Hur långt gången är du? Tänkte på huvudvärken isf pga högt blodtryck, det är ett av symtomen vid havandeskapsförgiftning, och urinen får man utfällningar av protein=äggvita i, därav "tungheten". Så absolut ring bm imorrn oavsett!
34+5
vad är det mer för symtomer??
Anonym (fundersam) skrev 2008-01-22 23:52:37 följande:
ok...tack så mycket.
Varsågod!
Googla så får du fram mer om tillståndet och kan läsa, men ring till din bm imorgon, eller den som finns tillgänglig och be om en extrakoll av bt och urinen, för om det är havandeskapsförgiftning så måste man kolla bebisen mer noggrannt sista tiden så att den får den näring den behöver och att du mår skapligt, och så behöver du troligen bli sjukskriven om du jobbar mm.
men syns det på urinet (jag) om det e äggvita liknande??
Urinen kan bli lite grumllig och man kan se tjok/slöjor som flyter runt om man har mycket protein i urinen. Men det är inget säkert tecken, man kan även ha protein i urin utan att det syns.
typ som en "rand" som e vit och tjock...en svans=)
vart tog du vägen som hade svaren=)
Urinvägsinflamation skulle jag tippa på,
För såna symtom hade jag, Mitt piss lukta jätte illa och så .
Riing !!!!
jo men det hade jag ju nyss och fick bekräftat att de va borta. knappt en vecka sen.
kan komma tillbaka uv men ring till sjukrådsupplynignen låter inte bra var rädd om dig och del lilla livet
Anonym (fundersam) skrev 2008-01-23 00:32:05 följande:
Anonym (fundersam) skrev 2008-01-23 00:43:19 följande: