• Snoffy

    Åsens mjölk som gravid?

    Dum fråga kanske, men kan man dricka åsens mjölk som gravid efter som den bara är lågpastöriserad. Den är ju så god!

  • Svar på tråden Åsens mjölk som gravid?
  • Miha

    jag har låtit bli hela tiden just pga den anledningen...

  • Kluvenflicka

    men om du kollar på den vanliga "mellan mjölken" så står det lågpastöriserad även där..iallafall den från Skånemejeriet o det är helt vanlig mjölk..så som arla o andra märken..dessutom är våra svenska produkter väl kontrollerade..

  • Kluvenflicka

    ett tillägg..även standarmjölk från vanliga mejerier är endast lågpastöriserad (såg det nu på nätet efter att ha gogglat)..så drick ni!

  • listo

    lågpastöriserad = OK
    högpastöriserad = OK
    opastöriserad = inte okej


    Jag är extremt tålmodig, förutsatt att jag i slutändan får min egen vilja igenom
  • JRo

    Högpastöriserad mjölk är den som har "oändlig" hållbarhet och som inte ens behöver förvaras i kylskåp i obruten förpackning. Är inte så god att dricka (den höga temperaturen gör att en del proteiner påverkas och den smakar lite sött) men passar bra i kaffet.

  • Lola Jämtland
    Miha skrev 2008-01-24 06:12:47 följande:
    jag har låtit bli hela tiden just pga den anledningen...
    Då har du låtit bli i onödan.
    //Blir det nånsin våran tur.....
Svar på tråden Åsens mjölk som gravid?