• Jen nifer

    Grand danois. Tips och information tack!

    Vi har tänkt länge nu på att skaffa en hund till, vi har en schäfertik på 5 år här hemma. Vi har nu dessutom flyttat till större så nu känner vi att det börjar bli aktuellt på riktigt. Jag har alltid haft en kärlek till Grand danois.

    Så ja tänkte, ni som har en.

    Beskriv gärna rasen, mentalitet osv.
    Och gärna tips på riktigt bra kennlar!
    Nu är våran prinsessa här
  • Svar på tråden Grand danois. Tips och information tack!
  • jennie ellie

    Trevliga, blir ofta inte äldre än tio, kan vara petiga med maten.
    Den mest vinstrika kenneln är Diplomatics som Björn Einarsve och Jonny Nilsson

    www.diplomatics.net/

  • camave

    har en hane.

    han är snäll, trogen , lugn . gosig och lättlärd.

    negativt. ganska harig, lättskrämd.

    rasen i sig är tyvärr ganska sjuklig av sig. medelåldern är 7 år. dyr att äga och vårda. bara irländsk varghund är sjukare än gd enligt folksams undersökningar.

  • Lokatt

    Underbar ras! Kan vara rejält busiga under sin ungdom. Mognar ganska sakta. Tänk på att vara försiktig med motionen under tiden då dom växer som snabbast. Äter mycket, dvs. dyra i drift. Härligt att dom kan vara stillsamma inne men fortfarande aktiva utomhus.
    Kan vara svåra med maten, se till att inte förvärra det från början genom att erbjuda för mycket olika och byta hela tiden så dom blir ännu kräsnare.

    Köp inte en som "är renrasig men utan stamtavla", satsa på kvalitet och känd historia bakåt. Uppfödare beror ju lite på vilken färg ni vill ha. Dom satsar ju på lite olika färger.

  • Jen nifer

    tack för alla svar, ska kolla länkarna nu med en gång..

    Självklart kommer jag bara köpa från en seriös kennel med bra stam.
    Kanske finns det nån bra fakta bok? De är ju alltid värdefullt att läsa så mycket som möjligt om rasen innan.


    Nu är våran prinsessa här
Svar på tråden Grand danois. Tips och information tack!