• Nötkaka

    Legoland med en 3,5 åring - för tidigt???

    Hej, vi funderar på att besöka Legoland i maj.
    Då kommer vår son vara 3,5 år knappt. Är det för tidigt? Det kostar ju en hel del att åka dit och därför undrar vi om vi kanske skall vänta något år för att verkligen "utnyttja hela parken".

    Vad tror ni?

  • Svar på tråden Legoland med en 3,5 åring - för tidigt???
  • Care69

    Jag tycker det är alldeles för tidigt.
    Kanske lagom från 5-6 års ålder tycker jag. Det finns ju så mycket som en så liten inte kan och får göra där.

  • Tjej 83

    svägerskan va där med familjen förra sommaren o då va deras barn 6, 9, 11 och för 6 åringen va det myckt att se o vissa saker hon blev rädd för.
    så kanske för tidigt med 3,5 år.

    vill med dit mn får men vänta

  • Nötkaka

    Jättegulligt att ni svarade tjejer!
    Jag anade nästan det....men så blir man lite som barn själv och vill dit . Men det är bättre att vänta några år.

    Tack

  • Ellu

    Vår yngsta var tre första gången vi var där och hon hade hur kul som helst. De har längdgräns på attraktionerna så om er son är väldigt kort är det mycket som går bort och då är det kanske bäst att vänta. Är han över 1 m och inte rädd av sig, finns det mycket att göra.

  • Ellu

    Äsch, nu blev det ju fel, hon var fyra när vi var där första gången, men som sagt, det funkade bra.

Svar på tråden Legoland med en 3,5 åring - för tidigt???