• Smurfas

    Ont i magen efter yoga ???

    Det har hänt vid två tillfällen att jag får jätte ont i magen i ett helt dygn efter att jag tränat yoga. Det känns som om man skulle vara helt "uppblåst" i hela magen och det värker som sjutton. Jag antar att det kommer av att man gör vissa rörelser som kroppen inte är van vid och att det därför blir så här?

    Är det någon som känner till om detta är vanligt och vad det kan bero på? Det skulle ju vara bra att veta vilka övningar man ska undvika isåfall!

    Mkt tacksam för svar!

  • Svar på tråden Ont i magen efter yoga ???
  • Kenzie

    Hmm ja du...du kanske äter för tätt inpå passet? Två timmar innan och minst en halvtimme efter passet bör man ju vänta med mat.

  • Hemulia

    Har hört att det är vanligt med magbesvär efter träning som Yoga. Tror det beror på alla rörelser och att man spänner och slappnar av och så vidare... vet dock inte om man kan förhindra det direkt.

  • kobra

    när jag började med yoga så sa just lärare att man kan känna av magen, gaser bla.. vissa rörelser stimulerar tarmen

Svar på tråden Ont i magen efter yoga ???