• Zelmilainen

    Någon mer som "adopterat" en hund?

    Jag och min sambo har en hund vi adopretat genom en förening som tar hand om hemlösa hundar från Spanien. För oss är det det bästa vi gjort.

    Nu undrar jag om det finns fler därute som gjort samma sak och vad ni har för erfarenheter?

  • Svar på tråden Någon mer som "adopterat" en hund?
  • Zelmilainen

    det måste finnas fler därute än jag... *L*

  • faster fia

    jag har alldrig adopterat en hund från ett anat land men skulle väll kuna göra de när jag ska skaffa fler hundar.

  • MammatillSimon

    mina föräldrar gjorde det för 6 år sedan och det har varit blandade känslor med det.. hunden kommer absolut inte överens med min pappa och inga andra män överhuvudtaget

  • Zelmilainen

    yoyogirl: sånt där är så olika. meddelande inte föreningen han de adopterade hunden med att dessa problem kunde finnas? dåligt isf.

  • MammatillSimon

    nej inget sånt överhuvudtaget.. men han är en i familjen nu och pappa vet hur han är så de håller sej på sina egna kanter men det har varit jobbigt..
    Var ifrån adopterade du din??


    ZannahMarie skrev 2008-03-19 21:19:38 följande:
    yoyogirl: sånt där är så olika. meddelande inte föreningen han de adopterade hunden med att dessa problem kunde finnas? dåligt isf.
  • JECJ

    jag har tagit en omplacering från privatperson. Jag skulle föredra att ta en hund från svergie då det finns många "hemlösa" här o det känns onödigt att flyga in fler. Många hndar kan få bestående men av flygresan och ha problem att acceptera ett liv i ett hem. Hundar man räddar är aldrig "tacksamma" .. föreen om ett par år i nya hemmet

  • Zelmilainen

    jeanettan: det där stämmer inte särskilt bra... visst, det är absolut sant att det finns hemlösa hundar här som behöver omplaceras. det funderade jag om min sambo på innan vi tog hem lukas (som vår hund heter). men vi hittade ingen hund som vi kände skulle passa oss. vare sig i lokaltidningen eller på nätet. De föreningar som är proffessionella skulle aldrig ta in hundar som de misstänker inte skulle klara av omställningen med flygresa och det nya hemmet. Utav alla hundar jag har erfarenhet av som flugits in från Spanien och Portugal kan jag inte komma på en enda som fick men av flygresan eller som inte kännt sig tacksam förrän efter par år. lite nervösa av flygresan blir de flesta hundarna, men det brukar ha försvunnit det närmsta dygnet. dessutom brukar de allra flesta hundarna vara tacksamma resan från början och de flesta "vet" eller "förstår" även att de som adopterar dem är deras nya familj och accepterar detta. "bra" föreningar väljer endast ut hundar som man tror kommer klara en omställning, som har ett bra psyke osv. om det är så att hunden har någon skavank i form av syn/hörselfel, avklippta öron (som en del fd ägare faktiskt klippt av själva) så skriver man ut det redan från början så att eventuella intresserade får reda på detta. På samma sätt skrivs det ut om man vet var hunden kommer ifrån, om den fungerar bra med katter, om den bör leva i en familj med barn eller ej osv. sen som sagt var så finns det ju tyvärr icke proffessionella föreningar som inte bryr sig om det där. men att "dra alla över en kant" (kanske inte var din avsikt, men det verkade så på din formulering) blir fel...

    yoyogirl: vad dåligt att föreningen ni adopterade ifrån inte onformerade er om det... det är ju sånt man brukar kunna veta. vi adopterade vår hund lukas genom www.ada-hundar.org, men jag "jobbar" själv för www.hundrondellen.se

  • MammatillSimon

    ZannahMarie: Oki vi hämtade hem Buff åxå från ADA och enligt dem var det inga problem med honom.. men som sagt nu hör han till familjen och här får han stanna tills det är dags att vandra vidare

  • Zelmilainen

    yoyogirl: till oss sa de att lukas eventuellt kunde vara reserverad mot män, men han favoritiserar dem... haha... hur länge sen va det som ni fick hem Buff? Lukas kom hem 12 juni -06.

  • Nellies matte

    Min kompis har tagit hem hund från spanien och charmigare hund får man leta efter!


    Nellie och Ella, ni är allt för mig!
Svar på tråden Någon mer som "adopterat" en hund?