• Anonym (undrande)

    Receptbelagda tabletter mot nagelsvamp

    Jag har p g a obehandlad fotsvamp fått nagelsvamp i ena stortånageln. Tyvärr har den spridit sig nerifrån från tillväxtzonen, så det går inte behandla med nagellack.

    Enda sättet att få bukt med det är receptbelagda tabletter som ju kan ge väldigt obehagliga biverkningar. Finns det någon här som genomgått en sådan behandling och vill berätta?

    Jag är anonym för att det känns så skamligt på något sätt.

  • Svar på tråden Receptbelagda tabletter mot nagelsvamp
  • Anonym (Huskur)

    Jag vet inte om det är för sent för dig, men en fotvårdsspecialist på jobbet tipsade om sin bästa kur mot nagelsvamp: Pensla med outspädd Atamon helst två gånger dagligen. Bättre än Apotekets kurer påstod hon!

  • Anonym (undrande)

    Jag tar tacksamt emot huskurer! Frågan är bara hur det funkar när svampen sitter där nageln bildas. Prova kan man ju alltid göra. Just nu ammar jag och vill ju inte sluta med det för att ta tabletter.

  • Anonym (undrande)

    Puffar lite!

Svar på tråden Receptbelagda tabletter mot nagelsvamp