vågar ni har sex i början av graviditet?
vågar ni ha sex såhär i början?
ni som haft det, blödde ni nåt efter?
vågar ni ha sex såhär i början?
ni som haft det, blödde ni nåt efter?
Nä, jag har inte vågat ha sex ännu. Är i vecka 7. Vet inte om det finns någon grund för min oro, men det känns bara som om jag borde lugna mig med det (eller vi rättare sagt ). Vågar helt enkelt inte ta risken, om det nu finns någon.
Inte ha sex?? Varför? Det finns väl inga som helst risker med att ha ett sexliv i en graviditet över huvud taget? Vad är det som kan hända?
Vi har haft sex så gott som dagligen hela graviditeten igenom. Inga problem alls. Förutom att det blir lite dåligt med variation på ställningar nu på slutet.
Är allt normalt så kan man ha sex precis som vanligt. Fast det måste ju självklart kännas bra också förstås.
Jag vågade, men hade ingen lust. :)
Ja, vi har nästan lika mycket sex som vanligt. Man har ju dock inte lika stor lust nu när man mår illa rätt ofta.
Jag fick en brun flytning en gång men jag är inte säker på att det beror på att vi haft sex.
Vi har haft lika mycket sex som förut, om inte mer, fast på andra tidpunkter på dygnet på grund av mitt illamående.
Vi hade sex i början och en gång blödde jag en del och blev superorolig och rädd för att vi gjort nått knasigt.. Men sen fick jag mitt förnuft till fånga och man kan inte skada embryot eller bebisen vid sex för den ligger väl skyddad i din livmoder! Det som kan vara annorlunda är väl att slemhinnorna är lite känsligare för du har en massa andra hormoner i kroppen nu. Men mitt råd är ändå att passa på att njut av varandra och ha en massa sex i början för jag tror det är vanligare med mindre sex i slutet av graviditeten.. Och när bebisen är född är man så trött så då blir det ännu mindre..
Ja. Vid tidigare graviditeter har jag inte blött något, den här gången har jag gjort det dock. Men eftersom det kommit i samband med sex så har jag inte oroat mig. Slemhinnor och sånt är ju lite skörare nu.
Visst vågade vi det - varför skulle man inte våga??
Finns inga belägg för att det skulle kunna skada fostret/embryot på något sätt, så om bara lusten finns så är det bara att tuta & köra!
Skönt att höra alla lugnande ord. Kan alltså sluta lägga band på mina lustar och bara ge mig hän