• Elvirasmamma

    Ni som har använt tygblöjor, hur funkade det för er?

    Funderar på tygblöjor, men behöver lite tips och lite andra funderingar. Hur många behöver man? Hur ofta behövde ni tvätta? Tyckte ni att det behövdes strykas för att kunna använda blöjan? Hur ofta behövde ni byta ungefär?, och blev det om man jämförde mera "blöjbyten" om dagen än med de vanliga köpeblöjorna? Tackar för tips osv! :)

  • Svar på tråden Ni som har använt tygblöjor, hur funkade det för er?
  • Dionadel

    Jag skulle vilja veta hur man bär sig åt med tygblöjor när barnet har maginfluensa. Herregud vad det gick åt vanliga blöjor...

    Jag är också nyfiken på hur det fungerar med tygblöjor


    Viggo 060629 Zeke 071205
  • lillmorer

    jag har använt tygblöjor till båda mina flickor, och är jätte nöjd med det.
    Hur många man behöver... hmm ingen aning? vi hade (har) jätte många. men köpte inte så många utan fick av släkt och bekanta som hade provat men inte fullföljt det utan gått över till vanliga av ett eller annat skäl. så vi hade (har dem kvar även om de inte används), förmånga så vi hann inte ens att använda dem.
    Men vi hade ungefär 4st blöjbyxor i varje storlek, och klarade oss bra med dem, vanliga, inte ull.
    Hur ofta man behöver tvätta beror ju på hur många man har. tvättade dem och hängtorkade, strök dem inte.
    Tyvärr var det kanske inte så många bra svar, eftersom vi nästan enbart har använt tygisar så vet jag itne om det blev fler blöjbyten, hur ofta byter man en vanlig blöja? Det är mycket som är individuellt...

  • lillmorer

    kan ju tillägga att vi hade vikblöjor, och det var ursvårt första gångerna, men sen lärde man sig och jag skulle nog nästan kunna göra det i sömnen.

    Snuttis23
    Jag har gått igenom barn som haft maginfluensa med när de haft tygblöjor. och visst det blir ju lite extra bytande då och mer tvättande. men bommul är ju bra mycket snällare mot barnets hud och vi har sluppit att de blivit röda osv.
    Min stora tjej tålde inte vanliga blöjor alls, lillan tålde några enstaka sorter och om man enbart hade dem nån gång då och då, så det var ju inget direkt val. och man vänjer sig snart oavsett om de är sjuka eller inte.

  • Tygtiiger

    Snuttis: jag har alltid undrat hur man klarar sig med vanliga blöjor på ett magsjukt barn, för oss var frotté det enda som höll emot stordiarréer. Engångsblöjor läcker ju hejdlöst!

    Vi hade tygblöjor i två år, sista halvåret använde vi engångs för att han lättare blev blöjfri då. På natten hade vi engångsblöjor i perioder.

    För oss fungerade tyg utmärkt, mindre läckage, mindre lukt och mindre röd rumpa. Snyggare också. Vi testade 20-talet sorter, det finns recensioner i min blogg (Fast vi köpte allting nytt och massor av dyra sorter så räknade jag ut att vi ändå tjänade ett par tusenlappar - och då är tvätten INRÄKNAD i det)

    Man ska helst tvätta åtminstone var tredje dag och hur många man behöver beror ju på hur ofta man kan tvätta och hur ofta barnet bajsar. Vi bytte blöja 10 - 12 ggr per dygn de första 4 månaderna och därefter ca 6 ggr per dygn (jo, han bajsade tio-tolv ggr per dygn när han helammades... så ingen skillnad jämfört med engångs, han hade ju inte kunnat ligga i en bajsig blöja då heller). Vi hade många blöjor!

    Vikisar behöver absolut inte strykas. Våra bästa tips:

    Testa med ett par tre olika sorter och varva med engångs i början.
    Snappi eller nappi nippa - världens bästa uppfinning. Håller ihop blöjan (frotté eller rutvävda, funkar inte på flanell) medan man sätter på blöjbyxan. Ett MÅSTE.
    Satsa på begagnade blöjor och nya blöjbyxor. Särskilt vikblöjor blir bara bättre (mjukare och suger mer) när de gått igenom ett par barn. Blöjbyxor däremot slits och läcker gärna i sömmarna när de är begagnade.
    Kolla på brittiska sidor (www.babykins.co.uk och www.kittykins.co.uk var mina favoriter), de har en lång tradition av tygblöjor, bra sortiment och blöjor är momsbefriade i UK så de blir billigare.

Svar på tråden Ni som har använt tygblöjor, hur funkade det för er?