Kan man göra något åt att man samlar på sig vätska?
Som rubriken lyder, kan man påverka något själv när det kommer till vätskebildningen? Finns det något mer än stödstrumpor som kan hjälpa? Blir galen av detta......:)
Som rubriken lyder, kan man påverka något själv när det kommer till vätskebildningen? Finns det något mer än stödstrumpor som kan hjälpa? Blir galen av detta......:)
Nej. Höjdläge är det som gäller, samt rörelse. Promenader är bra.
Drick massa, te är bra vätske utdrivande för man kissar massa om ma dricker massa te.
För mig hjälper INTE promenader..förvvärar..då har jag som mest vätska.
Sen försöka att alltid ha fötterna i högre läge än golvet iaf :)
Tack....antar att man får bara stå ut mest...
Undvik salt och kolsyrade läskedrycker och drick vatten. Vatten driver vatten.
Högläge för fötterna och benen på kvällen samt stödstrumpor. Det är vad som hjälp mig genom det värsta.
mindre salt o dricka svagt kaffe...o mycket vatten
http://www.familjeliv.se/hem/yaaniz/galleri.php#
börjar du se ut sådär kanske det är dax att kolla upp det :P
så såg jag ut när jag fick HF, utan vätska var mina ben hälften så smala än vad dom är där..fick vätska ända upp i rumpan och muttan..från fötterna..ajj ajj!!!
Man ska dricka mycket(vanligt vatten är bra)Röra sig, bara man har gått en liten promenad tycker jag att det är bättre.Stödstrumpor jag inbillar mig att man kanske slipper åderbråck då och inga svullna fötter. Själv gick jag upp 22 kg vätska med första och det verkar blir det samma i min andra graviditet. Men det är bra för efter förlossningen kissar man ut allt utan att ha massa extra kilos.