Tips på "tapas" till 30-årskalas?
Hej på er!
Jag fyller trettio snart och funderar på att bjuda på bl a. Tapas då, eller små tilltugg till drickat. Jag vill gärna ha tips på något sånt som är gott. Gärna ett helt gäng
Tack på förhand!
Hej på er!
Jag fyller trettio snart och funderar på att bjuda på bl a. Tapas då, eller små tilltugg till drickat. Jag vill gärna ha tips på något sånt som är gott. Gärna ett helt gäng
Tack på förhand!
Jag vet att ni som vet finns därute...
Köp (färska) dadlar, skär ett snitt och ta ut kärnan. Ta en baconskiva och nyp fast den i skåran. Linda runt och fäst. Stek i stekpanna tills de fått fin färg.
Skiva potatis tunnt (med skalet på). Lägg på ett bakplåtspapper. Pensla med olivolja, salta o peppra lätt. Sedan in i ugnen tills allt fått fin färg. Sedan lite flingsalt på.
Stek skivad halloumi i olivolja.
Grillad paprika i olja (finns färdig på burk)
Köp massa olika hotta korvar och skär i bitar.
Skär ett paket bacon i tre delar. Linda 1/3 skiva runt en mussla (från burk) och stek. Lika goda kalla som varma.
Tortilla (potatisomelett)
Heta räkor
Marinerade oliver
Spanska ostar
Lufttorkad skinka
Stek färska champinjorner i olivolja med massor av vitlök. Servera med bröd.
I mataffären brukar det ju finnas massor av färdiga tapas. På Arlas hemsida kan du också söka samt på www.tasteline.com bara som exempel.
TAck! Jo jag vet att det finns färdiga tapas men det är kul att göra dem själv. eg är det ju bara fantasin som stoppar då det gäller tapas
Oliver
Lagrade ostar
Brie och andra mjuka ostar
Mozzarella med tomat, olja och salt
Stekta mandlar m salt
Chorizo
Lomo, jamón och annan torkad skinka...
Baguette i skivor med olika gotta pa. Allt fran kyckling, tonifsk till krossad tomat och olivolja
Samt allt som star ovan (Sag att jag upprepat en del sa fortsatte inte i samma spar).
Finns hur mycket som helst verkligen, bara att lata fantasin floda! =)
vi har plockbricka eller tapas ibland... dock en väldigt enkel med uppskattad variant...
*rökt kabanoss i lite olika styrkor som delas på längden o sen skivas i lagom tjocka skivor
*feta ost
*chornicorns (eller hur de nu stavas, de där små inlagda gurkorna)
*oliver både gröna o svarta
*inlagd eller grillad paprika o små bitar
*formfranska som är rostad (o har kallnat) som man skär på diagonalen 2 gånger så de blir 4 små trekanter av varje skiva
ja sen kan man ju alltid lägga till lite annat smått o gott som man vill ha
Glömde skriva... lägg upp på olika fat o sen får varje person en liten tallrik (papper, plast eller porslin spelar ingen roll) o så får de vars ett litet verktyg (antingen tandpetare, coctailpinnar eller små coctailgafflar) o så får man plocka de man själv vill ha....
Jepp, det var så jag funderade på att ha
Vill göra ett tillägg på bacondadlarna - det är bättre att göra dem i ugnen! 225 gr 20 min.
Tillsätt persilja till vitlökschampinjonerna!
Minichevrépajer. Vangli pajdeg i små formar. Förgrädda i 10 min. I med en klock chevré, äggstanning och ringla över honung. 30-40 min i 200 gr.
tapenade på crostini!
* mosa chèvre med lite mjölk till en smidig smet, skär valfri skinksort (kallrökt, varmrökt, lufttorkad) i bitar och blanda i. Gröp ur cocktailtomater och fyll dem med ostgeggan. Gör man det lätt för sig tar man Chevroux (bredbar getost). Vill man ha mildare smak blandar man med philadelfia.
* blanda rikligt med wasabi (eller pepparrot, men wasabi ser roligare ut!) med färskost, bred på mjukt tunnbröd, täck med kallrökt lax, rulla till tight rulle. Låt ligga kallt och skär sedan i skivor på 1,5-2 cm. Om man vill kan man utesluta tunnbrödet, men det blir lite meckigare att rulla (lägg laxen på plastfolie, bred röran på laxen)
* Skär päron i skivor, lägg på bröd, toppa med en skiva mögelost eller chèvre, låt stå i ugnen tills osten och päronet mjuknat. ca 200 grader.
* Skär parmesan eller peccorino (?) eller annan smakrik hårdost i kuber eller stavar. Doppa i reducerad balsamvinäger (finns att köpa färdig, men inte svår att göra själv. Bara att låta balsamvinäger och ev lite socker koka tills det blivit lite sirapsaktigt)