Nej, du har ju helt klart rätt. Det är bara det att man måste visa att man förstått och inte bara memoriserat en massa fakta, vilket jag gjorde överlag.
Grejen är den att vissa teorier förstår jag helt enkelt inte...så då är det inte så lätt att konkretisera och utveckla med egna exempel.
T.ex. borde jag förklara Poppers falsifieringsteori SAMT ge ett hypotetisk-deduktiv exempel (som jag inte gjorde, utan förklarade endast själva teorin). Grejen är att i boken där det förklarades om hyp-ded. så var det jäkligt flummigt. Och då blir det inte så lätt att FÖRSTÅ hela grejen.
Jano skrev 2008-03-10 23:27:11 följande:
Jag tycker att det är bra när man får omtenta, då får man mer tid för att reflektera över provet, man lär sig mer än de andra (som bara gjort tentan en gång)och man tänker ännu hårdare till nästa tenta.Eller så är det bara jag som försöker skyla över min egen dumhet vid missade tentor