Använder du duntäcke/dunkuddar/dunjacka?
Och vet du hur fjädrarna "framställs"?
Här nedan kommer en text hämtad från Djurens rätt och jag skulle gärna vilja veta era åsikter om detta. Bryr du dig?
"En stor del av dunet, uppskattningsvis 50 procent, kommer från gäss och ankor om plockats levande, vilket är mycket smärtsamt. Det är bara vattenlevande fåglar som har det attraktiva dunet. Bara för att fylla en kudde krävs det att ca 6 gäss plockas. De största producenterna av gåsdun från levande fåglar är Ungern, Kina och Polen.
En film som djurskyddsorganisationen Beauty Without Cruelty gjort på en ungersk fågelfarm visar hur gässen lyfts i huvudet och hur benen knyts ihop innan alla fjädrar slits bort. De plockas alltså obedövade och gör naturligtvis allt för att komma loss. Plockningen sker på ackord, vilket gör att fåglarna skadas ytterligare - ibland går ben och vingar av. Från det att gässen är 8 veckor plockas de ca 3-5 gånger innan de slaktas. En del blir under sina sista 2-3 veckor dessutom tvångsmatade, för att deras sjukligt förstorade lever ska kunna användas till gåsleverpastej.
De stora slakterierna i Sverige tar inte tillvara fjädrarna. Fjädrar till dammvippor, möbelstoppning etc importerar vi därför - främst från Asien och troligten främst från slaktade hönor och kalkoner. Påskfjädrar kan komma från israeliska gäss. Uppfödningen i de flesta länder är mycket intensiv. Fåglarna skadas lätt, de blir sjuka och stressade i de trånga och onaturliga miljöerna. Miljön provocerar fram hackning och djuren stympas: näbbar och sporrar, dvs extraklor på benen, tas bort på smärtsamma sätt. Fågelslakten är generellt mycket mekaniserad och bedövning, där sådan används, har inte alltid effekt.
Dun kan plockas från fåglarnas bon - utan att fåglarna dödas, men med risk för att äggen skadas. De fjädrar som plockas är bröstdun som ejderhonan ryckt av sig för att skydda sina ägg. Andra viltlevande fåglar, påfåglar, svanar och viltlevande strutsfåglar, skjuts vanligen för sina fjädrars skull. Strutsfjädrar kommer troligtvis från de allt vanligare strutsfarmerna, där djuren föds upp till slakt. Fjädrar kan även sågas av eller dras ut från den levande fågeln."