Ni har inga kompisar som är lite händiga som kan hjälpa er? för detta jobb kan ni säkert fixa själva och kul att lära sig, behövs inte så mkt kunskaper eller verktyg så det är värt att ge sig på.
Angående elen så anser jag att ni ska hitta någon som kan hjälpa er. Visst får ni göra lite eljobb själva men det är om man har tillräckligt mkt sakkunskap. Om ni har tur o har någon bekant så är det ju enklast men annars nån elektriker i er närhet.
Angående tak, vägg och golv som blir kvar kommer förmodligen att vara öppna ytor såvida inte väggen är en sentida tillbyggnad. Alltså kommer ni behöva montera takskiva, gipsskiva, golv etc. Antingen om ni kan få till det snyggt o kunna behålla det ni har idag. Eller om ni helt enkelt tvingas sätta nytt innertak o.s.v
Mkt svårt att svara rakt av men ofta kan man pussla ihop så att man slipper göra om allt, gäller bara att hitta samma sorts panel, golv etc.
MVH Emilie