Kan man se kön på KUB-UL?
Ja, som frågan lyder: Har de någon möjlighet att se vilket kön barnet har redan på kub-UL i vecka 13?
Ja, som frågan lyder: Har de någon möjlighet att se vilket kön barnet har redan på kub-UL i vecka 13?
Ja, när jag var och gjorde KUB på Crocus-mottagningen i Linköping i v. 13 så kunde han sett könet "till 90 %". Vi valde dock att inte ta reda på det.
Nej det är för tidigt.
Nej tyvärr det går inte att se det så tidigt tyvärr. Men lycka till med din graviditet.
Man kan få veta kön så tidigt om man träffar rätt person. Vi fick veta på vårt NUPP i v 12, hos Stuart Campbell (som medverkade i "Före födseln" som visades på 4:an för ett par veckor sedan). Han var 99% säker. Diskuterade saken med Tony på Tittut och han sa att det finns ett antal specialister, honom själv inräknad, som har kunskapen att se så tidigt under förutsättning att utrustningen är bra och det är en fördel om kvinnan är smal / har lite underhudsfett. Man kan dock inte avgöra könet genom att titta rakt underifrån som man kan senare då könen är väldigt lika vid den tiden.
japp, jag blev erbjuden i v. 12+2 och han var helt sâker.
ja, beroende av vem som gör undersökningen.
gjorde kub i vecka 13 + 0 och han sa att det är för tidigt att se men han försökte ändå och vi såg tydligt en utbukt, så jag går runt och tror att jag väntar en kille, haha men nästa vecka ska jag på könsul så då får jag se om jag har rätt Läkaren sa att han trodde de lutade åt kille men att han ville inte säga nått eftersom han inte var säker!
Till oss sa BM att det var alldeles för tidigt. BM:s gissning skulle inte vara mycket att lita på. Men hon lovade oss att få veta i v.19 på rutin-UL. Vi väntar med spänning.
Jag gjorde kub i v14 och fick reda på könet då, men det var inte 100% På rutinultrat visade det sig stämma bra överens med vad vi fått reda innan