tips mot feber önskas
sonen som är 11 m har 39 graders feber.vad kan man göra?
sonen som är 11 m har 39 graders feber.vad kan man göra?
Ge alvedon
Klä barnet i tunna kläder
Ge sval dryck
är ju viktigt att han dricker
ipren funkar bäst på min son. annars alvedon eller panodil
Så lite kläder som möjligt
febernedsättande och massos av vätska..
vädra om möjligt...så det är svalt i rummet
stackars liten
Badda med kallt vatten eller bada barnet och sen luft torka...
Hur mår han? Varför har han feber? Förkyld? Är han lessen. Är han pigg och orkar leka lite? Äter han? Dricker han?
Rent generellt:
Gå på hans allmäntillstånd. Är han glad och dricker vätska, håll honom sval och gör inte så mkt mer.
Är han ledsen, vill inte dricka, trött och tagen, ge febernedsättande.
Det viktiga med barn hos feber, erbjud vätska ofta, kolla i blöjan så han kissar. Låt honom vila i ett svalt rum, bara blöja på och en tunn filt.
Små barn får lätt hög feber utan att det är nån fara.
Är du bekymrad ring Sjukvårdsupplysningen och prata med en sköterska som kan ställa "rätt" frågor till just dig om ditt barn.
På mina barn är det bäst att varva Alvedon och Ipren. Det är olika substanser i dessa så du kan alltså ge full dos av Alvedon och full dos av Ipren samtidigt om du vill. Men jag brukar först ge Ipren och efter några timmar Alvedon och sen efter några timmar Ipren. Jag har fått veta av läkare att det är bättre att ge ordenligt av detta (inte mer än max för ditt barn naturligtvis) under två-tre dygn för att underlätta för barnet. Det sover bättre och blir friskare snabbare om det har det bra. Sen kan man göra ett uppehåll och se om det är bättre. Tidigare gav jag minsta möjliga medicin i tron att det var det bästa men hela tiden fick mina barn febertoppar med nästan medvetslöst tillstånd, men nu vet jag bättre....Och så svalt hemma eller i sovrummet åtminstone. Inte så mycket kläder på sig. Om han blir jättevarm så klär du av honom allt.
Bada barnet och låt det lufttorka, precis som någon skrev här... Badda med kallt vatten. Det är bra att badda bakom öronen, i armhålorna, i nacken, i ljumskarna.
Det är bra att varva alvedon och ipren, så blir det inga såna höga toppar och dalar i febern.
MEn tänk på att feber är nånting som är bra. Bakterier trivs bäst i kroppstemperatur och nr kroppen höjer temperaturen så är det för att bli av med infektionen. Feber i sig är inget skadligt, du måste titta på barnets allmäntillstånd. Ger man febernedsättande så tar infektionen längre tid på sig att försvinna.
det är nog ingen fara med lillen. han är glad och pigg. han vill gärna leka och vägrar att vila. har gett lite alvedon idag och han har druckit, ätit och kissat ordentligt. han fick dock diarré också. hoppas på förbättring i morgon. tackar så mycket för alla svar. ni är toppen.
vi har provat med flyttande alvedon och det har inte tagit ner feber men däremot alvedon suposituriom funkar bäst och snabbast! prova det..nu har jag det jämt hemma
lycka till!
hej hopp låter som om det är tänder på g...känner igen det precis.hoppas han snart är bättre!
Skönt att höra att han är pigg iallafall
japp. nu har en tand kommit fram och han är som vanligt igen.