Vi har trygghetsavtal med Anticimex och de gör besiktning var 3:e år! Det brukar "bara" omfatta kontroll av avloppen, husgrundsbesiktning, skadedjurskontroll, ventilation osv, men i år när de var här kollade de även brandskyddet i huset!
Dvs hur många brandvarnare som vi har, eldsläckare, brandfiltar osv... Kanonbra!
Det visade sig att vi har vad som rekommenderas i ett hem
, 2 brandvarnare, 2 pulversläckare på 6 kg vardera, 2 brandfiltar och jordfelsbrytare på elcentralen! Vårt hus är ett 1-plans på 109 kvm.
Jordfelsbrytare är en billig försäkring! När vår installerades för ca. 10 år sedan kostade den knappt 1500:- med montering!
I vår båt har vi också fullgott skydd såsom brandvarnare, 3 pulversläckare på 1 kg, 1 pulversläckare på 6 kg och brandfilt. Dessutom känns det bra att vi inte har någon gasol ombord...huu, det är något som jag har skräck för
...