• Puffen

    Vilken minibuss är bäst???

    Vi har två barn, en pojke på 6år och en pojke på 1år.
    Jag är också gravid i v.19, med tvillingar!
    Vi behöver alltså en minibuss för att få plats!

    Har kollat runt på bla. Chrysler Grand Voyager, Ford C MAX, Ford Galaxy m.m.

    Har även letat efter tester på minibussar men hittar inget test gjort av barnfamiljer. Vill veta hur bilarna verkligen är när man har barn.

    Någon som har en minibuss? Vilken? Vad är bra och dåligt?


    Mamma till son-02, son-07 och snart två -08:or
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-04-22 14:11
    Menar Ford S MAX inte Ford C MAX
  • Svar på tråden Vilken minibuss är bäst???
  • mickepicke

    Vilken storlek och prisklass?

  • Puffen

    Ja, bilen ska rymma fyra barn med barnstolar och två vuxna. (Gärna 7 säten inkl framsäten)

    Bilen får gärna rymma en barnvagn också, gärna tvillingvagn eftersom vi väntar tvillingar.

    Prisklass... Begagnad är vårat alternativ och runt 100.000:-


    Mamma till son-02, son-07 och snart två -08:or
  • atelli

    Vi har en sex-sitsig Toyota Previa -01

    Det som var avgörande när vi köpte "buss" var:

    - det ska vara ordinarie stolar på alla platser, inte några uppfällbara extra"pallar"
    - dörrar på båda baksätes-sidorna, och helst rulldörrar då vanliga dörrar ofta har stor öppningsvinkel
    - enkelt att komma till bakersta stolsraderna, en del bussar har "soffa" på mittenraden och då är det bökigt att komma längst bak.
    - lätt att ta bort stolar/fåtöljer för att anpassa utrymmet i bussen.
    - att det finns bagageutrymme kvar när alla platser används, man måste kunna få plats med väskor, kassar och kanske en barnvagn.


    När ni dessutom får så pass många barn som ska sitta bakåtvänt blir det lite extra funderingar för er.... Du kanske ska lägga en tråd på tvilling/trilling-forumet åxå?

  • eleja

    Vi har en Ford C-max, men den räcker nog inte till för er, det är den större modellen S-max ni bör titta på tycker jag.

    Men de är relativt lika och jag är verkligen jättenöjd med C-maxen. Praktisk och bekväm utan att vara riktigt lika gigantisk som vissa minibussar. Bäst är nog att man sitter nästan lika skönt i baksätet som i framsätet.

    Om ni tittar på Toyota, så finns det ju en som heter Avensis Verso också som kan vara ett alternativ. Men de sista två sätena blir väldigt små, och när man har dem isatta är det ju knappt något utrymma kvar i bagaget. Vilken ni än väljer så tycker jag att ni ska titta på några hos bilhandlare innan, ta gärna med er barnvagn så att ni kan testa först.

  • mickepicke

    Provkör en Chevrolet Transsport. Mycket trevliga bilar.

  • Angelven

    Peugeot 807 (samma som Citroen C8 och Fiat Ulyssé samt lanciabussen).

    7 säten
    ELDÖRRAR - dvs tryck på knappen så åker dörrarna upp - och det är skjutdörrar, ingen rädsla att barnen skall smälla upp dörren i något på en parkering.

    Vi har tvillingar

    Rekordet i den är Pappa, Mamma, Tvillingarna, Storasyster + hennes pappa och en hund, med tvillingvagn och packning till Dalarna

    Med mittersta mittensätet bortaget (enkelt handgrep, men tungt säte), så är det sex säten och gott om plats att kliva in och ur. Alt. tar man ur ett sidosäte och får insteg den vägen. Praktiskt med tvillingar i babystolar

    807'an väger mindre än en saab 9-5, är 10 cm KORTARE och 5 cm bredare... Som en hög kombi att köra

Svar på tråden Vilken minibuss är bäst???