• Anonym

    Knöl på magen

    Jag sträckte på mig för ett tag sen, och drog händerna över magen. Och jag kände en knöl! på vänster sida.. fy fan vad jag är rädd just nu kan det vara något farligt?

    fast.. ni kan ju inte svara på om det är farligt eller inte, men jag vet ingenting om knölar.. den är typ 1cm stor

  • Svar på tråden Knöl på magen
  • Lii1

    vart sitter knölen?alltså långt ner eller mitt på magen? Ibland kan de vara vanliga fettknölar.bäst är att ringa till hälsocentralen o tala med dom så får du snabbare svar

  • FH Mamma

    precis under huden?

    Kan vara en fettknöl.. gör den ont?
    Jag har/hade sådana som min fd sambo brukade hitta när han tryckte på min mage.

    Men som sagt prata med vc.

  • Anonym

    den är ytlig, tröck bara försiktigt när jag drog händerna över magen och kände den, den sitter i navelhöjd ungefär.

  • Anonym (..)

    Precis så kännde ja oxå att ja hade en knöl där..där sitter där en..ja gick faktiskt till läkaren av oro..men det va ingen fara...dom flest har det fast alla känner den inte.. sen kan det oxå va en fettknöl..
    men e du jätte oroli så ring vårdcentralen..

  • chanma

    Går den att flytta på eller sitter den fast?
    Knölar som går att flytta på är oftast inget farligt.
    Men sök på VC så slipper du oroa dig!

Svar på tråden Knöl på magen