currykryss....
Berätta allt ni vet om currykryss eller jordlinjer, eller vad dom nu kallas.
Det ska ju ävn finnas kristaller som bryter kryssen, någon som vet var man får tag på såna?
Berätta allt ni vet om currykryss eller jordlinjer, eller vad dom nu kallas.
Det ska ju ävn finnas kristaller som bryter kryssen, någon som vet var man får tag på såna?
En liten länk:
www.vof.se/folkvett/20041skeptiskt-abc
klicka på "jordstrålning" bland uppslagsorden!
Vet en sak om currykryss: Det är nonsens. Står antagligen på ett lite mer finkänsligt sätt på länken du nyss fick.
Mornie Alantie skrev 2008-04-29 15:32:53 följande:
Puffar lite lätt
This is me2 skrev 2008-04-29 17:00:28 följande:
R Franklin skrev 2008-04-29 21:38:10 följande:
Wikipedia behandlar ämnet.
sv.wikipedia.org/wiki/Jordstrålning
This is me2 skrev 2008-04-29 21:57:14 följande:
Enligt anhängarna av currylinjerna så förekommer dessa linjer i något slags rutnät över jordytan och man bör akta sig för att vistas där linjerna korsar varandra. (currykryss) Även växtligheten skall tydligen påverkas i dessa kryss, vegetationen försämras eller dör. Detta måste ju betyda att i varje kryss finns träd, buskar, blommor, gräs etc som har dött eller som växer väldigt dåligt.
Borde inte detta rutmönster av döda träd och buskar synas på tex ett flygfoto?
Man blir ju helt matt...
De som tror på slagruta och pendel brukar själva säga att det är de ideomotoriska rörelserna som påverkar slagrutan eller pendeln, men att det t.ex. är currylinjerna och currykryssen som påverkar de ideomotoriska rörelserna. På så sätt strider inte slagrutans och pendelns rörelse mot naturlagarna.
Info om fenomenet är väl just att människor i alla tider varit intresserade av sagor om mystiska företeelser för att piffa upp vardagen lite. Sök på olika psykologisidor om detta så får du info.
This is me2 skrev 2008-04-29 21:57:14 följande: