Har en liten kille på 2 år som har en "känslig" mage. Hans bekymmer grundar sig dock i en tuff start på livet & har även reflux som påverkar. Han är allmänt känslig för olika livsmedel & man kan på magen avgöra några dagar innan det bryter ut när en infektion är i antågande. Han får också perioder med kräkningar & lös avföring. Till att börja med trodde vi att det var "magsjukor", men vi har nu konstaterat att så inte är fallet, då ingen av oss övriga 5 i familjen inte blir smittade + att de som vågat trotsa den ev smittorisken & ändå varit här & hälsat på då han haft dessa perioder, inte heller blivit sjuka. Dilemmat är ju just detta att ngn av gångerna kan det ju faktiskt vara magsjuka, så vi behandlar det alltid så ur smittosynpunkt. Dessa perioder har han med jämna mellanrum, allt från ett par veckor till ngn månads mellanrum, året om. Nackdelen är att han rasar i vikt varje gång. Dock är han en matglad kille som brukar äta upp sig ganska snart igen
Elias fick mjölkfri kost fram tills dess han var 9 månader, men sen dess går det bra. Dock utesluter vi det alltid så fort han får sina perioder + att vi ersätter vällingen med majsvälling. Mellan dessa "perioder" är han snarare hård i magen, men bajsar ofta ändå (oftast 5ggr/dag)... Har också ofta uppblåst buk.
Kanske behöver man kolla gluten på din son? Hur är det i övrigt tex vikt, längd mm? Vid celiaki har barnet oftast magra armar & ben & svullen mage behöver dock inte vara så & vice versa, barnet kan se ut så utan att det för den skull är celiaki.
Hoppas ni får ngn rätsida på din son bekymmer 