Känner du en relativt ung person med en demenssjukdom?
Min mamma är inte ens 60 år och börjar visa tecken på, vad vi tror, en demenssjukdom. Glömmer triviala saker, upprepar sig, men framför allt så har hennes personlighet förändrats. Hon har blivit ganska apatisk. Verkar inte vilja göra något utanför hemmet, pratar inte som vanligt. Samtalsämnena tryter. Hon är helt enkelt inte samma person.
Känslorna kring att börja förlora en förälder psykiskt, men inte fysiskt, är helt enorma! Mitt framför ögonen. Vilken enorm sorg. Det går inte ens att beskriva med ord!
Givetvis är det jobbigt med demessjukomar oavsett ålder, men min mamma är ju fortfarande så pass ung! Hon jobbar heltid, hon har små barnbarn... helt enkelt så himla mycket kvar av livet!
Finns det någon annan som upplevt detta? Hur hanterade ni det? Hur behandlades det? Hur fort blev personen sämre?